Reklama
Reklama

Poznańska firma komputerowa z zarzutami o łapówkarstwo i pranie brudnych pieniędzy. Oszukali na 11 milionów złotych?

Zdjęcie ilustracyjne. | fot. Jarmoluk /pixabay.com
Zdjęcie ilustracyjne. | fot. Jarmoluk /pixabay.com

Prokuratura oskarża prawników i zarząd Komputronika. Akta sprawy zawierają ponad 89 tomów!

Komputronik, to jedna z najdłużej działających firm w Polsce, zajmuje się głównie handlem sprzętami komputerowymi. Poznański dystrybutor sprzętu IT i AGD kolejny raz ma problemy. Tym razem stawiane są zarzuty o przestępstwa gospodarcze.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA

Jak donosi Gazeta Wyborcza, akta oskarżenia zawierają prawie 18 tysięcy dokumentów. Śledztwo prowadziła Prokuratura Okręgowa w Słupsku. Pod koniec roku wniosła akt oskarżenia do Sądu Okręgowego w Szczecinie. Szczecin wszczął procedurę o wyłączenie go z tego postępowania i w tym miesiącu przekazał sprawę Sądowi Okręgowemu w Poznaniu - informuje Gazeta Wyborcza.

Oskarżenia dotyczą aż 11 osób związanych z zarządem Komputronika oraz poznańskich prawników; Bartosza T., Wojciecha B., Macieja P., Sebastiana S., Waldemara H., Marka M., Marcina G., Dariusza G., Krzysztofa N., Michała J. oraz Tomasza W.

Rzecznik prokuratury w Słupsku potwierdził dla Gazety Wyborczej informację o oskarżeniu - Przestępstwa dotyczą m.in. wyrządzenia szkody w obrocie gospodarczym, łapownictwa na stanowisku kierowniczym, prania brudnych pieniędzy, nadużycia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego oraz niezłożenia sprawozdania finansowego. Ze zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego wynika, iż wartość szkody dotyczy ponad 11 mln zł.

Prokuratura przesłuchała już około 70 świadków związanych z tą sprawą. Oskarżonym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. Z uwagi na fakt, że akta sprawy są bardzo obszerne, sprawa może mieć bardzo długi przebieg.

Komputronik odniósł się do zarzucanych mu czynów. Działania prowadzone przez Prokuraturę Okręgową w Słupsku mają dotyczyć sporu spółki Clean & Carbon Energy (dalej "CCE") pod wodzą Stanisława P. pseudonim "Pasza" z Grupą Komputronik, oraz są wydarzeniami sprzed ponad 7 lat. Spór ten, rozpoczęty w związku z zawarciem pierwszej ugody w październiku 2014 roku, zakończył się drugą ugodą zawartą między stronami w dniu 7 listopada 2017 roku. W ocenie niezależnych ekspertów prawnych to właśnie Komputronik jest ofiarą działań grupy firm i osób kierowanych przez Stanisława P. "Paszę". - podaje w oświadczeniu Komputronik i informuje, że zgodnie z warunkami zawartej drugiej ugody, zakończyła ona wszystkie spory oraz doprowadziła do ostatecznego rozliczenia ekonomicznego wszystkie strony ugody. Ponadto w zawartej ugodzie strony zobowiązały się do zakończenia wszelkich sporów i powstrzymania się od działań mających na celu inicjowanie nowych sporów bądź intensyfikację tych, które mają zostać wygaszone.

Odnośnie zarzutów formułowanych przez Prokuraturę Okręgową wobec Prezesa Zarządu Komputronik S.A. i innych osób, Spółka oraz jej pełnomocnicy wskazują, że zdarzenie to nastąpiło pomimo licznych kontrowersji i wątpliwości, przedstawionych przez Kancelarię Kopeć & Zaborowski Adwokaci i Radcowie Prawni. Przede wszystkim Spółka otrzymała w ramach pierwszej ugody nieruchomości o niższej rynkowej wartości niż wierzytelność z odsetkami, która Spółce bezsprzecznie przysługiwała na dzień zawierania tej ugody (co ugruntowało się po dniu zawarcia ugody - w wyniku wydania prawomocnego wyroku przez Sąd Powszechny). Spółka, w ramach pierwszej ugody, negocjacyjnie żądała wyższej kwoty o wartość około 11 mln zł - jako zadośćuczynienie strat poniesionych bezpośrednio, jako efekt złożenia do Sądu przez Zarząd CCE wniosku o upadłość Komputronik SA (wniosek w prawomocnym wyroku Sądu okazał się bezpodstawny i złożony w złej wierze, w celu wyrządzenia szkody). To właśnie te roszczenia, faktycznie niespełnione, prokuratura ocenia jako czyn zabroniony - informuje Komputronik w oświadczeniu. Cała treść oświadczenia znajduje się tutaj .

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest kolejne ostrzeżenie IMGW. Również dla Poznania!
5℃
0℃
Poziom opadów:
2.6 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
21.61 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro