Młodzieżowa Rada Poznania nie udzieli patronatu marszowi antyaborcyjnemu. "Osoba ubrana na tęczowo nie czułaby się dobrze"

fot. Archiwum
fot. Archiwum

"Marsz dla Życia" pod hasłem "Jestem, żyję, kocham" przejdzie ulicami Poznania 12 czerwca.

W zeszłym roku marsz nie odbył się z powodu pandemii. W tym roku do Młodzieżowej Rady Poznania wpłynął wniosek od organizatorów, czyli Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży przy archidiecezji poznańskiej o objęcie patronatu nad marszem antyaborcyjnym. W piątek młodzież z rady miejskiej debatowała nad wnioskiem, podkreślali, że pierwszy raz wpływa do nich taki dokument. Aleksandra Sroka z Młodzieżowej Rady Poznania zabrała głos podczas rady - Jak państwo odnosicie się do transparentów, które są na tym marszu? Pojawiały się transparenty, które uderzają w różne grupy. Nie tylko w kobiety, które zrobiły aborcję, ale też w osoby nieheteronormatywne, co nie ma nic wspólnego z tematyką marszu. Były tam transparenty z hasłami "dewiacja" i "chłopak, dziewczyna, normalna rodzina". To jest sprzeczne z ideą marszu dla życia, bo życie to jest też zdrowie psychiczne różnych grup, w tym mniejszości.

Jak informuje Gazeta Wyborcza - W skład komitetu organizacyjnego wchodzi też kontrowersyjna fundacja Głos dla Życia, znana z głoszenia homofobicznych haseł. To ta fundacja chciała prowadzić "terapię" osób LGBT. Zasłynęła też obroną homofobicznych audycji pracownika rządowego Radia Poznań Romana Wawrzyniaka.

Młodzież z rady miejskiej zwróciła uwagę na fakt, że organizatorzy marszu popierają całkowity zakaz aborcji, co może być narzuceniem komuś swojej woli.

Koordynatorzy marszu zapewniają, że to wydarzenie zmienia się na przestrzeni lat. - Na naszym marszu faktycznie pojawiały się takie hasła. Staramy się za każdym razem patrzeć, jakie transparenty są niesione, zdarzało nam się zwracać na nie uwagę. Raz mieliśmy transparent ze zdjęciem abortowanego dziecka, on nie poszedł w marszu - mówiła Julianna Pawlak. - Naszym głównym założeniem jest wartość rodziny. Staramy się nikogo nie urazić - mówiła Julianna Pawlak.

Z kolei radny PiS Krzysztof Rosenkiewicz, który był podczas posiedzenia Młodzieżowej Rady Poznania, podkreślał, że marsz, to najbardziej pozytywna impreza jaką zna. Ręczył za to, że organizatorzy nigdy nie dopuścili do treści, które mogłyby kogoś bulwersować.

Jednak Aleksandra Sroka z Młodzieżowej Rady Poznania podkreśliła, że chciałaby, aby wszyscy dobrze czuli się na marszu i wątpiła, by osoba ubrana na tęczowo, dla której życie jest równie ważne mogła właśnie tak się poczuć wśród homofobicznych treści.

Głosowanie wyglądało następująco: 12 osób było przeciwko udzieleniu patronatu "Marszowi dla Życia", 10 osób wstrzymało się od głosu i tylko jedna była za.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

15℃
9℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
9.74 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro