Reklama
Reklama

ABW w siedzibie NIK. Wiceprezesi podejrzewali, że są podsłuchiwani

Zdjęcie ilustracyjne | fot. WTK
Zdjęcie ilustracyjne | fot. WTK

Zlecenie na sprawdzenie swoich gabinetów wydali wiceprezesi Tadeusz Dziuba z Poznania i Małgorzata Motylow.

Jak nieoficjalnie podaje RMF FM, zadaniem agentów Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego było sprawdzenie, czy w gabinetach wiceprezesów NIK zamontowane są podsłuchy. Urządzeń tego typu jednak tam nie wykryto. Sytuacja jednoznacznie jednak wskazuje, że napięcia pomiędzy prezesem Najwyższej Izby Kontroli a wiceprezesami są bardzo duże. Co ciekawe, wiceprezesi nie poinformowali swojego szefa, Mariana Banasia, o powodzie wezwania ABW. Banaś musiał więc wystąpić do szefa ABW, by poznać szczegóły. Wciąż na nie czeka.

Siedem dni niezapomnianych muzycznych wrażeń? To musi być CZAS NA TEATR! Pobierz aplikację już teraz i odkryj szczegółowy program: spektakle, koncerty, spotkania i wiele więcej!
REKLAMA

Przypomnijmy, że w styczniu do Prokuratury Okręgowej w Warszawie wpłynęło zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez prezesa NIK Mariana Banasia. Zawiadomienie złożył były wojewoda wielkopolski i poseł PiS z Poznania Tadeusz Dziuba, który obecnie jest wiceprezesem NIK. Zawiadomienie dotyczyło "przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków w związku obsadzaniem stanowisk dyrektorskich w departamentach i delegaturach, wbrew przepisom ustawy, angażowania kontrolerów w wykonywanie obowiązków niewynikających z ustawy, nienależnej wypłaty odpraw emerytalnych, a także ujawnienia tajemnicy prawnie chronionej". Na początku lutego poinformowano, że prokuratura wszczęła śledztwo w tej sprawie.

W sierpniu ubiegłego roku to prezes NIK złożył zawiadomienie do prokuratury na... Tadeusza Dziubę. Marian Banaś zarzucił swojemu zastępcy, że ten nie dopełnił obowiązków poprzez odmowę udziału w głosowaniu na kolegium. Ponadto Marian Banaś złożył do marszałek Sejmu wniosek o odwołanie Tadeusza Dziuby z funkcji wiceprezesa NIK. Chodziło o posiedzenie kolegium NIK, na którym pochylono się nad uwagami resortu sprawiedliwości do krytycznego raportu NIK o Funduszu Sprawiedliwości. Zdaniem prezesa NIK takie działanie Dziuby miało na celu uniemożliwienie zakończenia prac nad dokumentem, a co za tym idzie powiadomienie opinii publicznej o wynikach kontroli.

Tadeusz Dziuba to były wojewoda wielkopolski i poseł z Poznania. W 2019 roku nie dostał się do Sejmu, ale zaledwie kilka tygodni po wyborach dostał posadę wiceszefa NIK.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Może być bardzo niebezpiecznie. Jest ostrzeżenie IMGW również dla Poznania!
2℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
29.30 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro