Reklama
Reklama

Poznaniacy znów mogą liczyć na dotację za gromadzenie deszczówki. W tym roku o 1000 zł więcej

Zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. Maciej Kopiński

Można już składać wnioski o dofinansowanie na działania związane z małą retencją.

Nabór do programu potrwa do 6 czerwca. Na wsparcie pieniężne mogą liczyć osoby prywatne, przedsiębiorcy, a także wspólnoty, spółdzielnie i społeczne inicjatywy mieszkaniowe, które podejmą się zatrzymywania i ponownego wykorzystywania deszczówki.

Studiowanie nie musi być nudne! Rozpocznij naukę z Wyższą Szkołą Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu! Zapisz się na Kosmetologię lub Dietetykę!
REKLAMA

Każdy może przyczynić się do oszczędności zasobów wodnych na własnej posesji, a my już kolejny rok wspieramy poznanianki i poznaniaków, którzy chcą w ten sposób zadbać o środowisko. Dzięki małej retencji woda nie ucieka do kanalizacji deszczowej i Warty, lecz może być na powrót wykorzystana, np. do podlewania przydomowych ogródków. Wpływa to korzystnie na poprawę lokalnego mikroklimatu oraz pozwala odciążyć sieć wodociągową. W obliczu pogłębiających się zmian klimatycznych takie działania są niezbędne - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Dofinansowanie można przeznaczyć na zakup materiałów, montaż oraz budowę systemu deszczowego do zatrzymywania i wykorzystywania opadu w miejscu jego powstania - naziemnego lub podziemnego zbiornika na wodę opadową, ogrodu deszczowego w gruncie, a także pojemnika, studni lub muldy chłonnej. Dotację można otrzymać także na zakup materiałów i prace służące modernizacji i usprawnieniu istniejącego systemu deszczowego.

O wsparcie mogą starać się mieszkańcy Poznania - zarówno osoby prywatne, jak i wspólnoty, spółdzielnie oraz społeczne inicjatywy mieszkaniowe czy przedsiębiorcy. Dotacja może pokryć do 80 proc. kosztów. Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe oraz społeczne inicjatywy mieszkaniowe mogą liczyć na pomoc w wysokości do 50 tys. zł, pozostali - do 6 tys. zł (o tysiąc złotych więcej niż rok temu) - informują miejscy urzędnicy.

W ubiegłym roku akcja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem poznaniaków, dlatego zdecydowano o kontynuacji działań. W tym roku na małą retencję Miasto Poznań przeznaczy aż milion złotych. Dotacje będą przyznawane według kolejności zgłoszeń wniosków, aż do wyczerpania środków.

Dokumenty można wysłać pocztą (list polecony należy nadać na adres Urząd Miasta Poznania, Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta, Pl. Kolegiacki 17, 61-841 Poznań - z dopiskiem " Deszczówka") lub przez skrzynkę elektroniczną ePUAP (/UMP/Poznan/SkrytkaESP). Dokumentów nie można składać w biurze podawczym Urzędu Miasta (od 16 maja zniesiony zostanie wprawdzie stan epidemii, ale nadal będzie obowiązywał stan zagrożenia epidemicznego). Ze względu na to, że istotne znaczenie w przyznaniu dotacji ma dokładny czas złożenia wniosku (decyduje kolejność zgłoszeń), niemożliwe będzie także pozostawienie dokumentów w urnie, znajdującej się w holu UMP na pl. Kolegiacki - dodają urzędnicy.

Wszystkie szczegóły znajdziemy tutaj.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

22℃
13℃
Poziom opadów:
1.1 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
10.59 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro