Reklama
Reklama

Trwa nabór na dotacje renowacji podwórek

fot. UM Poznań

Trwa nabór do programu "Przyjazne podwórko", realizowanego przez Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych. Dodatkowo mieszkańcy mogą wziąć udział w akcji "Odmień swoje podwórko", za którą odpowiada Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta UMP.

Program "Przyjazne Podwórko" jest realizowany od 2013 roku. Jest adresowany do wspólnot mieszkaniowych na osiedlach: Stare Miasto, Jeżyce, Św. Łazarz, Wilda oraz Ostrów Tumski-Śródka-Zawady-Komandoria, korzystających z terenów należących do Miasta.

Obok dużych inwestycji, prowadzimy także działania społeczne bliskie mieszkańcom. Od wielu lat poznanianki i poznaniacy z obszarów historycznego śródmieścia mogą brać udział w programach "Przyjazne Podwórko" i "Odmień swoje podwórko". Realizowane projekty nie są nikomu narzucane, powstają przy oddolnym zaangażowaniu wspólnot mieszkaniowych i grup sąsiedzkich. Miasto wspiera mieszkańców w aranżacji ich najbliższej przestrzeni - rekompensuje koszty modernizacji, zapewnia sadzonki roślin i małą architekturę oraz wspomaga na wiele innych sposobów. Każdy ma prawo, aby z tych narzędzi korzystać
- tłumaczy Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Studiowanie nie musi być nudne! Rozpocznij naukę z Wyższą Szkołą Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu! Zapisz się na Kosmetologię lub Dietetykę!
REKLAMA

Celem programu jest polepszenie funkcjonalności i estetyki poznańskich podwórek oraz otoczenia budynków mieszkalnych. W ramach akcji, z inicjatywy mieszkańców, tworzone są m.in. miejsca wypoczynku czy place zabaw dla dzieci. Miasto finansuje przedsięwzięcie w 50 proc. Pozostałą część pokrywa wspólnota mieszkaniowa. Kwota, jaką wspiera mieszkańców Miasto nie może przekroczyć 50 tys. zł, chyba, że przedsięwzięcie jest realizowane wspólnie przez kilka wspólnot mieszkaniowych - informują miejscy urzędnicy.

Program to narzędzie, które pozwala motywować wspólnoty mieszkaniowe do tego, aby dały coś od siebie, zaproponowały pewne rozwiązania. Czasem realizację projektu poprzedzają burzliwe dyskusje. Zachęcamy mieszkańców, aby występowali z własnymi propozycjami. Nasza spółka z całą pewnością będzie te pomysły wspierać - mówi Tomasz Lewandowski, prezes Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych.

Wnioski o współfinansowanie przedsięwzięć, planowanych do realizacji w 2023 roku, w ramach Programu "Przyjazne Podwórko", można składać do 31 grudnia 2022 r. Szczegóły tutaj.

W 2022 r. w ramach programu metamorfozę przejdzie 7 podwórek (przy ulicach Garbary 52/Grobla 30, Kazimierza Wielkiego 16, Przybyszewskiego 24-28, Kosińskiego7-7A/ Prądzyńskiego 50-50A, 3 Maja 49c, Nowowiejskiego 43-45 oraz Małeckiego 14). Wydział Gospodarki Komunalnej przeznaczy na ich przemianę 198 827,82 zł. Do tej pory, w latach 2013-2021 udało się odmienić 43 podwórka. Wydano na to ok. 4 mln zł - informują urzędnicy.

Z kolei program "Odmień swoje podwórko" jest elementem Gminnego Programu Rewitalizacji. W tym roku odbywa się już po raz 13. Jej założeniem jest aktywizacja i integracja mieszkańców wokół działań poprawiających jakość życia w mieście poprzez zazielenianie, ożywianie i zagospodarowanie najbliższej okolicy. Akcja jest skierowana do użytkowników, właścicieli i zarządców terenów publicznych i niepublicznych w granicach osiedli: Stare Miasto, Główna, Ostrów Tumski-Śródka-Zawady-Komandoria, Wilda, Św. Łazarz, Jeżyce.

Działania projektowe powierzamy mieszkańcom. Podlegają im przestrzenie, które stanowią ich najbliższe sąsiedztwo. Obszary te, stosunkowo niewielkim nakładem finansowym, zupełnie zmieniają swoje oblicze, stają się miejscem codziennych spotkań i spędzania wolnego czasu. Program "Odmień swoje podwórko" służy także Miastu, ponieważ pozwala poprawić jakość przestrzeni publicznej - zauważa Katarzyna Parysek-Kasprzyk, dyrektorka Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta UMP.

W tegorocznej edycji preferowane są projekty, pozwalające na zwiększenie powierzchni biologicznie czynnych podwórek, zagospodarowywanie wód opadowych oraz wprowadzanie i przywracanie zieleni - informują miejscy urzędnicy.

"Odmień swoje podwórko" składa się z dwóch etapów:
- projektowego (10-11 czerwca), obejmującego dwudniowe warsztaty, mające charakter konkursu, podczas którego zespoły z pomocą ekspertów szukają pomysłów na - zagospodarowanie i ożywienie swoich lokalnych przestrzeni, tworząc dla nich koncepcje lub projekty,
- terenowego (wrzesień), podczas którego uczestnicy wykonają wypracowane podczas warsztatów pomysły.

Zgłoszenia można przesyłać na adres: [email protected] do 24 maja. Do każdego formularza należy dołączyć dokumentację fotograficzną terenu zgłaszanego do akcji - kończą.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

22℃
13℃
Poziom opadów:
1.1 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
11.13 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro