Reklama
Reklama

Rusza dobrowolna zasadnicza służba wojskowa. "W ciągu pierwszej godziny prawie 300 osób złożyło deklaracje"

fot. MON / TT
fot. MON / TT

Zgodnie z zapowiedziami 21 maja, w całym kraju odbywać się będą pikniki wojskowe. W całym kraju odbywają się łącznie 32 takie imprezy. Oprócz pokazu sprzętu wojskowego i żołnierskiej grochówki na piknikach działają punkty rekrutacyjne, w których można uzyskać informacje o dobrowolnej zasadniczej służbie wojskowej. W naszym regionie przedstawicieli różnych jednostek i administracji wojskowej spotkać można na pikniku w Środzie Wielkopolskiej - Stary Rynek oraz Ostrowie Wielkopolskim - Piaski-Szczygliczka, ul. Plażowa.

Zgłoszenia do służby będzie można składać w 102 lokalizacjach w całym kraju -32 pikniki wojskowe ze stoiskami rekrutacyjnymi oraz 70 punktów rekrutacyjnych ( w Poznaniu na Placu Wolności) oraz poprzez portal rekrutacyjny - Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji (wojsko-polskie.pl).

Na jednym z pikników, w Kraśniku, obecny był szef MON Mariusz Błaszczak. Jak powiedział zainteresowanie jest duże. Dziś w całej Polsce, w ponad 100 miejscach można złożyć wnioski o wstąpienie do wojska. Tylko w ciągu pierwszej godziny prawie 300 osób złożyło deklaracje wstąpienia do dobrowolnej służby - poinformował.



Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa została wprowadzona przełomowym dokumentem dla obronności RP i polskich sił zbrojnych - Ustawą o Obronie Ojczyzny. Ustawa zawiera dostosowany do współczesnych wyzwań całokształt prawa wojskowego oraz proponuje mechanizmy finansowania jego modernizacji, jak również wskazuje model do osiągnięcia 300 tys. żołnierzy w polskich siłach zbrojnych (250 tys. w jednostkach operacyjnych oraz 50 tys. terytorialsów). Nowy rodzaj służby będzie skutecznym mechanizmem zwiększania liczebności Wojska Polskiego oraz budowania jego rezerw - informuje MON.

W trakcie zasadniczej służby wojskowej kandydat przejdzie przez 2 etapy. Najpierw odbędzie 28-dniowe szkolenie podstawowe, które zakończy się przysięgą, a następnie 11-miesięcznie szkolenie specjalistyczne w jednostce wojskowej, ale jeśli nie będzie chciał, nie będzie musiał być skoszarowany. Jak informuje MON będzie mu przysługiwało wynagrodzenie w okresie szkolenia jak pensja żołnierza zawodowego - 4560 zł, ale także: " prawo do urlopu wypoczynkowego, - możliwość wstąpienia do rezerwy aktywnej lub Wojsk Obrony Terytorialnej (po ukończeniu 28-dniowego szkolenia), - prawo ubiegania się o powołanie do zawodowej służby wojskowej i pierwszeństwo w naborze (po 11-miesięcznym szkoleniu specjalistycznym, - pierwszeństwo w zatrudnieniu w administracji publicznej (po spełnieniu wymagań określonych dla danego stanowiska". Na czas służby będzie miał zapewnione zakwaterowanie, wyżywienie, mundur, ekwipunek oraz ubezpieczenie, będzie mógł wliczyć czas szkolenia do okresu odbywania służby wojskowej lub do okresu zatrudnienia a także będzie mógł przerwać służbę w dowolnym momencie.




Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
0℃
Poziom opadów:
2.7 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
11.46 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro