Reklama
Reklama

Ogromne zainteresowanie służbą u wielkopolskich terytorialsów. 200 osób przed bramą koszar

fot. 12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej
fot. 12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej

Blisko 200 ochotników z Wielkopolski i Ziemi Lubuskiej, stawiło się dziś przed bramą koszar.

12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej rozpoczęła kolejne szkolenie kandydatów na żołnierzy WOT. Zdecydowaną większość wśród nowych ochotników stanowią osoby, które dotąd nie miały doświadczenia z wojskiem. W leszczyńskich koszarach pojawili się m.in. nauczyciel wychowania fizycznego, fizjoterapeuta i ślusarz. Osoby, które wytrwają do końca, uzyskają nowe umiejętności i wkrótce zostaną żołnierzami.

Bramę jednostki w Lesznie, gdzie mieści się 125 batalion lekkiej piechoty 12 WBOT, przekroczyły również osoby, które mają za sobą przeszłość wojskową i chcą ponownie wrócić w szeregi armii. Dla nich przeznaczone jest ośmiodniowe szkolenie wyrównawcze, które poprowadzi 151 blp w Skwierzynie - informuje por. Anna Jasińska - Pawlikowska, oficer prasowy 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Największym przeżyciem jest niewątpliwie szkolenie podstawowe, czyli "szesnastka". Przez ponad dwa tygodnie przyszli terytorialsi będą studiować rzemiosło wojskowe. Muszą nauczyć się bezpiecznego i efektywnego posługiwania bronią, podstaw topografii, pierwszej pomocy przedmedycznej czy zagadnień związanych z taktyką. Od teraz będą musieli słuchać komend przełożonych i przywyknąć do pobudki o piątej rano. Czeka ich poranny rozruch fizyczny, śniadanie i kilkunastogodzinne szkolenie bojowe - dodaje.

Ostatni dzień dzień, będzie weryfikacją umiejętności, jakie zdobyli ochotnicy. Instruktorzy przeprowadzą na poligonie w Wyciążkowie sprawdzian "pętli taktycznej", który łączy w sobie wszystkie elementy dotychczasowego szkolenia. Rekruci, którzy wykażą się dyscypliną i umiejętnościami, złożą uroczystą przysięgę, która odbędzie się 4. czerwca na leszczyńskim rynku.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

22℃
9℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
5.41 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro