Reklama

Burmistrz Murowanej Gośliny zostanie odwołany? Mieszkańcy chcą referendum

fot. Dariusz U. / FB
fot. Dariusz U. / FB

Od stycznia Dariusz U. przebywa w areszcie.

Jak podaje Głos Wielkopolski, mieszkańcy Murowanej Gośliny chcą referendum w sprawie odwołania burmistrza, który usłyszał kilkanaście zarzutów. Do urzędu wpłynął już oficjalny wniosek w tej sprawie. Kolejnym krokiem będzie uzbieranie głosów poparcia od 10 procent mieszkańców gminy. Pierwsze referendum odbyło się w sierpniu ubiegłego roku. Wówczas niemal 100 procent głosujących chciało odwołania burmistrza, ale okazało się, że frekwencja była zbyt niska.

Dariusz U. w styczniu usłyszał kilkanaście zarzutów. Miał m.in. domagać się od właściciela jednej z firm budowlanych przekazania mu łapówki w wysokości 20 procent wartości kontraktów na remonty szkół, biblioteki czy świetlicy. Pieniądze miał otrzymać.

Kolejna sprawa dotyczy utwardzenia drogi przed domem burmistrza w zamian za wybór konkretnej firmy, która wybudowała drogę pieszo-rowerową w gminie. Czynny udział w tym przestępstwie miał brać córka burmistrza, Aleksandra U., która jest jedną z 6 osób zatrzymanych wraz z burmistrzem.

Ale to nie koniec. Burmistrz miał też żądać od swoich pracowników, by oddawali mu część wcześniej przyznanych przez niego nagród. Następna sprawa to SMS-y premium za 8000 złotych wysłane ze służbowych telefonów, które wspierały znajomą burmistrza w jednym z plebiscytów. Do nadużycia uprawnień miało też dojść w przypadku Weroniki G., której burmistrz miał pomóc w uzyskaniu stanowiska w Ośrodku Pomocy Społecznej. Dariusz U. miał jej przekazać pytania konkursowe wraz z odpowiedziami.

Lista jest dłuższa. Burmistrzowi zarzucono też naruszenie tajemnicy toczącego się postępowania karnego i zatajenie w oświadczeniu majątkowym części dochodów.

Jak zauważa Głos Wielkopolski, choć Dariusz U. przebywa w areszcie, wciąż otrzymuje wypłatę. Co prawda nie w 100-procentowym wymiarze, ale jest to i tak sporo - około 8000 złotych.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Przed nami burzowa środa!
23℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
9.22 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro