Reklama
Reklama

Ekshumacja żołnierzy i cywilów niemieckich w Wielkopolsce. Znaleziono sygnet i zegar

fot. Pracownia Badań Historycznych i Archeologicznych "Pomost".

Już od dłuższego czasu pracownia Badań Historycznych i Archeologicznych "Pomost" prowadzi prace przy poniemieckim grobach.

Tym razem wykonano ekshumację w pobliżu Niekurska, w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim.

- Z leśnej mogiły podjęliśmy szczątki pięciu osób narodowości niemieckiej. Wśród nich byli zarówno żołnierze, jak i cywile polegli pod koniec stycznia 1945 roku - napisali pracownicy "Pomostu" w mediach społecznościowych. W grobie nie odnaleziono znaków tożsamości poległych. Pracownikom pracowni archeologicznej udało się znaleźć przy żołnierzach prawdziwy wehikuł czasu, którymi są; sygnet, grzebień i zegar.

Pracownia "Pomost" wciąż apeluje o przekazywanie wszelkich informacji (zdjęć, planów, szkiców, wspomnień, relacji i dokumentów) na temat niemieckich grobów wojennych na terenie Polski.

Wraz z upływającym czasem zacierają się ślady mogił z okresu II wojny światowej. Odchodzą od nas ostatni świadkowie, a wraz z nimi zanika pamięć o tragicznych wydarzeniach sprzed ponad 70 lat. Pracownia POMOST prowadzi poszukiwania i ekshumacje szczątków ofiar II wojny światowej. Prace te, poprzez przywracanie świadectw wojennego okrucieństwa, przyczyniają się do budowania pokoju między narodami. Odkrywanie tożsamości poległych jest również niezwykle ważne dla rodzin, które od dziesięcioleci oczekują na jakiekolwiek wiadomości o losach swoich krewnych - czytamy na stronie "Pomostu".

Pracownia POMOST realizuje swoje zadania na zlecenie Niemieckiego Ludowego Związku Opieki nad Grobami Wojennymi. Działalność ta na terenie Polski podlega bezpośrednio Instytutowi Pamięci Narodowej.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

32℃
22℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
15.21 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro