Reklama
Reklama

W Polsce przeprowadzą eksperyment: przez 2 lata dadzą tysiącom osób 1300 zł miesięcznie. Za nic

Zdjęcie ilustracyjne | fot. TygZam / pixabay.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. TygZam / pixabay.com

Chodzi o bezwarunkowy dochód podstawowy.

Miesięcznik "Życie Uniwersyteckie" wydawany przez UAM podał, że w naszym kraju odbędzie się ciekawy eksperyment. Grupa minimum 5 000 osób, a maksymalnie 31 000 osób będzie przez 2 lata otrzymywać bezwarunkowy dochód podstawowy. Konkretnie 1300 złotych miesięcznie, bez względu na to, czy jest się osobą biedną czy bogatą, a także bez względu na to, czy podejmuje się pracę czy nie. Eksperyment przeprowadzi Stowarzyszenie Warmińsko-Mazurskich Gmin Pogranicza, a w zespole przygotowującym pilotaż znalazł się m.in. dr Maciej Szlinder, absolwent UAM i UEP, prezes Polskich Sieci Dochodu Podstawowego.

Jak wskazano w publikacji, podobne programy eksperymentalne prowadzone są lub będą w Niemczech (122 osoby dostają 1200 euro miesięcznie przez 3 lata), a także w Katalonii, gdzie 5000 osób ma dostawać do 900 euro miesięcznie i 300 euro na dziecko przez 2 lata.

W przypadku Polski eksperyment zdecydowano się przeprowadzić w północnych regionach Warmii i Mazur, w których jest wysokie bezrobocie i mała aktywność gospodarcza. Zdaniem naukowców program może przyczynić się do wprowadzenia pozytywnych zmian w tym regionie kraju. - Socjologowie będą badać szereg zmiennych, m.in.: aktywność ekonomiczną, społeczną, edukacyjną, kwestie dobrobytu (struktura konsumpcji, dochody, oszczędności, sytuacja mieszkaniowa, nierówności majątkowe), dobrostan mieszkańców (poczucie zadowolenia z życia, sprawstwa, niepewności itp.), zmiany w relacjach międzyludzkich mierzonych poziomem zaufania społecznego oraz bezpieczeństwo (zagrożenie przestępczością) - podaje Życie Uniwersyteckie.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

-1℃
-5℃
Poziom opadów:
1.3 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
24.11 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro