Reklama
Reklama

Palownica na Starym Rynku zmieniła lokalizację. "Aby pokonać 200 metrów ta wielka maszyna potrzebowała ponad godzinę"

Zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. PIM

Cały czas na poznańskim Starym Rynku prowadzone są wyprzedzające badania archeologiczne, których wykopy zabezpieczane są przy pomocy ważącej ponad 100 ton palownicy. Jak pod koniec kwietnia informowali urzędnicy PIM, docelowo archeolodzy przebadają teren w miejscu planowanych zbiorników retencyjnych do głębokości 3,5-4 metrów.

Studiowanie nie musi być nudne! Rozpocznij naukę z Wyższą Szkołą Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu! Zapisz się na Kosmetologię lub Dietetykę!
REKLAMA

Taki wykop wymaga odpowiedniego zabezpieczenia, dlatego na miejscu pracuje palownica, jedna z większych tego typu maszyn w Polsce. Waży ponad 100 ton i trafiła do Poznania ze Sztokholmu, gdzie wcześniej pracowała na barce. Zadaniem maszyny w tak trudnych warunkach jak historyczne centrum miasta, jest nawiercanie otworów pod pale, które posłużą jako zabezpieczenie wykopu pod dalsze badania archeologiczne. Maksymalna długość montowanych pali to 18 metrów - informowali przedstawiciele PIM.

Prace rozpoczęły się od stanowiska przy budynku Wagi Miejskiej. Teraz ogromna maszyna zmieniła lokalizację. Przejechała ze stanowiska przy budynku Wagi Miejskiej do wykopu na wschodniej stronie płyty Starego Rynku - informują przedstawiciele PIM i dodają, że aby pokonać 200 metrów, ta wielka maszyna potrzebowała ponad godzinę.


Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
16 km
Stan powietrza
PM2.5
8.79 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro