Reklama
Reklama

W Poznaniu uruchomiono agencję ONZ. Pomoże uchodźcom

fot. UM Poznań

UNHCR, Agencja ONZ ds. Uchodźców, otworzyła w Poznaniu centrum wsparcia finansowego.

To kolejne centrum tego typu w kraju. Obywatele Ukrainy, którzy przyjechali do Polski po 24 lutego, mogą otrzymać tam pomoc - ok. 700 złotych miesięcznie na pierwszą osobę w rodzinie i 600 na każdą kolejną. Kwota ta jednak nie może być wyższa niż 2500 złotych. Świadczenie to jest wypłacane przez trzy miesiące.

Centrum zorganizowane jest podobnie, jak nasze pozostałe placówki w Warszawie czy Krakowie - wyjaśniał Alvaro Alabart z UNHCR. Pracuje w nim około 40 osób, w większości znających język ukraiński lub rosyjski. Jesteśmy w stanie pomóc ok. tysiącu uchodźców dziennie - dodaje.

Punkt wsparcia finansowego UNHCR w Poznaniu jest otwarty od niedzieli do piątku w godz. 8.30-14:00. Zamknięty jest tylko w soboty.

Ukraińcy zawsze byli obecni w Poznaniu i wzmacniali miejską gospodarkę, ale od wybuchu wojny znacznie zmieniła się struktura tej grupy - mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. Wcześniej byli to przede wszystkim mężczyźni, którzy przyjechali do Polski do pracy. Dziś to głównie kobiety i dzieci, którym pomoc ze strony UNHCR jest bardzo potrzebna.

W poznańskim centrum pomocy znajdzie się także punkt "Blue Dot", prowadzony przez UNHCR. Uchodźcy z Ukrainy mogą tam uzyskać poradę, skorzystają z nich także osoby z niepełnosprawnościami, uchodźcy ze społeczności LGBT+ czy kobiety, które doświadczyły przemocy ze względu na płeć - informują miejscy urzędnicy.

Na wizytę w centrum można się umówić jedynie poprzez specjalny formularz.

Cieszymy się, że nasz obiekt może służyć w tak szerokim zakresie społeczności ukraińskiej mieszkającej w Poznaniu. Tak jak poznaniacy otworzyli swoje serca i domy, tak my otwieramy szeroko drzwi naszej Galerii, pomagając odnaleźć się naszym gościom w nowej rzeczywistości, a także zapewniając możliwość zabawy pod okiem ukraińskojęzycznych opiekunów - mówi Henryk Rytwiński, przedstawiciel zarządcy Galerii.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

32℃
21℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
13.06 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro