Reklama
Reklama

W Polsce rusza dobrowolna zasadnicza służba wojskowa. Rekrutów będą szukać na piknikach w całym kraju

Zdjęcie ilustracyjne | fot. wojsko-polskie.pl
Zdjęcie ilustracyjne | fot. wojsko-polskie.pl

Nabór rozpocznie się już w weekend.

21 maja, a więc w najbliższą sobotę, w całym kraju odbywać się będą pikniki wojskowe ze stanowiskami rekrutacyjnymi. W sumie odbędą się 32 takie imprezy, a do tego działać będzie 70 punktów rekrutacyjnych. - Wojskowe pikniki startują o godzinie 11.00 i potrwają do godz. 18.00. Na stoiskach promocyjno-informacyjnych będzie można uzyskać informacje o dobrowolnej służbie zasadniczej: ile trwa, kto może do niej przystąpić, jakie trzeba spełnić wymogi i na czym ta służba będzie polegać. To nie wszystko. Na miejscu można będzie także porozmawiać z fachowcami i wypełnić wniosek o powołanie (dlatego warto pamiętać o zabraniu dowodu osobistego) - wyjaśnia wojsko.

Co jest potrzebne, by zapisać się do wojska? Kandydat musi okazać kopię dokumentu tożsamości, kopię dokumentu potwierdzającego posiadane wykształcenie oraz kopie innych dokumentów, w szczególności: certyfikaty językowe, świadectwa ukończenia szkół, kursów lub uzyskania specjalizacji zawodowych, zaświadczenia o prawie wykonywania zawodu, a także posiadane uprawnienia do kierowania pojazdami.

W Wielkopolsce pikniki odbędą się w na Starym Rynku w Środzie Wielkopolskiej oraz przy ulicy Plażowej w Ostrowie Wielkopolskiem (Piaski-Szczygliczka). - Zaplanowaliśmy liczne atrakcje dla dzieci i dorosłych. Będą prezentacje sprzętu wojskowego, w tym m. in. czołgów Leopard, transporterów Rosomak, moździerzy Rak i wiele, wiele innych. Czas umilą koncerty orkiestr wojskowych. Będzie można poznać wojsko i żołnierzy na licznych stoiskach promocyjnych oraz spróbować prawdziwej wojskowej grochówki.

Czym jest dobrowolna zasadnicza służba wojskowa? W jej trakcie kandydat przejdzie przez 2 etapy służby. Najpierw odbędzie 28-dniowe szkolenie podstawowe, które zakończy się przysięgą, a następnie 11-miesięcznie szkolenie specjalistyczne w jednostce wojskowej, ale jeśli nie będzie chciał, nie będzie musiał być skoszarowany. - Będzie mu przysługiwało wynagrodzenie w okresie szkolenia jak pensja żołnierza zawodowego - 4560 zł, ale także prawo do urlopu wypoczynkowego, możliwość wstąpienia do rezerwy aktywnej lub Wojsk Obrony Terytorialnej (po ukończeniu 28-dniowego szkolenia), prawo ubiegania się o powołanie do zawodowej służby wojskowej i pierwszeństwo w naborze (po 11-miesięcznym szkoleniu specjalistycznym), pierwszeństwo w zatrudnieniu w administracji publicznej (po spełnieniu wymagań określonych dla danego stanowiska).

W trakcie służby kandydat ma zapewnione zakwaterowanie, wyżywienie, mundur, ubezpieczenie i niezbędny ekwipunek. Służbę można przerwać w dowolnym momencie.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest ostrzeżenie IMGW. Obowiązuje do odwołania
18℃
9℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
7.98 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro