Reklama
Reklama

Kolejna elewacja zabytkowego gmachu zostanie wyremontowana."Wszelkie rysy, pęknięcia i ubytki w murze zostaną naprawione"

fot. PIM

Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie ogłosiła przetarg, którego celem jest wyłonienie wykonawcy następnego etapu robót, dzięki którym ponad stuletni budynek u zbiegu ulic Różanej i Niedziałkowskiego odzyskuje dawny blask.

Budynek Zespołu Szkół nr 5 jest obiektem zabytkowym, nawiązuje w swej architekturze do budownictwa renesansowego i barokowego. Wcześniej wyremontowana została elewacja zachodnia i północna szkoły oraz wschodnia sali gimnastycznej. Teraz czas na odnowienie części wschodniej.

Studiowanie nie musi być nudne! Rozpocznij naukę z Wyższą Szkołą Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu! Zapisz się na Kosmetologię lub Dietetykę!
REKLAMA

Zakres podstawowy zadania obejmuje ścianę wschodnią na dziedzińcu szkoły - tynk elewacyjny przejdzie remont i konserwację. Wszelkie rysy, pęknięcia i ubytki w murze zostaną naprawione. Wykonana zostanie również izolacja przeciwwilgociowa ściany fundamentowej - informują urzędnicy PIM.

Podobnie jak w poprzednim etapie, szkoła zyska też nowe okna, wymienione zostaną parapety wewnętrzne. Przewidziane są również prace konserwacyjne zabytkowej stolarki drzwiowej.

Gzymsy będą wzmocnione i naprawione. Wykonawca zajmie się również renowacją i konserwacją detali architektonicznych, które zdobią szkołę. Przywróci życie także zegarowi na ścianie budynku, a także dzwonkowi, który dawniej przywoływał uczniów na lekcje. Aktualnie oba urządzenia są niesprawne. Mechanizm zegara został zdemontowany, zachowały się jedynie elementy tarczy z cyframi i wskazówkami. Zegar i dzwonek szkolny odzyskają dawną świetność, zachowane elementy kute wykonane z metalu najpierw będą dokładnie wyczyszczone, a później nabiorą popielatego koloru. Przywrócony mechanizm zegara zostanie wyeksponowany w przeszklonej gablocie. Przewidziany jest także demontaż starych lamp na elewacji i zastąpienie ich nowymi - dodają urzędnicy PIM.

Ogłoszony przetarg uwzględnia także tzw. prawo opcji, czyli możliwość rozszerzenia zadania o dodatkowy zakres. Pierwsza możliwość obejmuje wykonanie robót budowlanych w zakresie elewacji północnej i wschodniej tzw. domku woźnego. Druga możliwość w ramach prawa opcji to renowacja ścian i sufitu w podcieniach arkad od strony dziedzińca (dotyczy elewacji wschodniej i elewacji południowej). Decyzja o wykorzystaniu prawa opcji będzie zależna od możliwości finansowych miasta - dodają

Oferty można składać do 30 maja.

Reklama
Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
16 km
Stan powietrza
PM2.5
8.79 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro