Reklama
Reklama

Tajemnicze zapalenie wątroby. Do poznańskiego szpitala trafiła dwójka dzieci

fot. L.T.

Choroba atakuje dzieci poniżej 10 roku życia.

O sprawie pisze "Gazeta Wyborcza". Choroba już wcześniej miała pojawić się między innymi w USA, Wielkiej Brytanii czy Irlandii, a w Polsce w Krakowie. Żółtaczce towarzyszą też wymioty i biegunka. W przypadku części dzieci uszkodzenie wątroby okazało się na tyle poważne, że konieczny będzie przeszczep.

Cierpisz na wypadanie włosów po Covid 19? Tylko w czerwcu zabiegi oksybrazji w salonach Wonderland z 15% rabatem. Zadzwoń do nas: Salon Poznań tel. 607 608 867, Salon Swarzędz tel. 512 526 525 lub zarezerwuj: Wonderland.pl
REKLAMA

Do Wielkopolskiego Centrum Zdrowia Dziecka trafiło dwoje dzieci z tak objawiającym się zapaleniem wątroby. Mają około dwóch lat. Ich stan oceniany jest jako dobry. Jedno z nich opuściło już szpital, drugie wymaga jeszcze hospitalizacji, ale jego zdrowiu nie zagraża niebezpieczeństwo - potwierdza w rozmowie z dziennikarzami gazety dr hab. Ewelina Gowin, specjalistka chorób zakaźnych z Poznania. Dodała też, że nie były to jedyne przypadki pacjentów, które trafiły do placówki z podwyższonymi próbami wątrobowymi. Jednak u większości z nich przebieg choroby był łagodny.

Według ustaleń za przyczynę choroby uznaje się adenowirusy, które wykryto u większości dzieci. Patogeny odpowiadają za infekcje zarówno u dzieci, jak i osób odrosłych, ale zazwyczaj miały one łagodny przebieg. Obecnie trwają jednak badania, czy nie pojawiła się nowa, groźniejsza odmiana. Do tej pory przeciwko adenowirusom nie ma szczepień, ani leków.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW ostrzega: w nocy i rano możliwe przymrozki
21℃
5℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
3.85 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro