Reklama
Reklama

Strajk w Polregio od poniedziałku? Jest decyzja

Zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. Włodzimierz Hoppel
Zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. Włodzimierz Hoppel

W piątek odbyły się rozmowy ostatniej szansy.

Już wcześniej na łamach naszego portalu informowaliśmy o problemach na trasach kolejowych obsługiwanych przez Polregio. Dotyczyły także Wielkopolski. Po 20 kwietnia podano już termin generelnego strajku - zapowiedziany był na 16 maja. Istniało zagrożenie, że tego dnia na szlaki mogą nie wyjechać nawet wszystkie pociągi Polregio.

Dziś wieczorem zapadła decyzja. W siedzibie spółki podpisane zostało porozumienie między Związkami Zawodowymi a Zarządem Polregio, dotyczące wdrożenia podwyżek dla pracowników.

Porozumienie osiągnięto przy udziale mediatora - Pawła Borysa, prezesa zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju. Zgodnie z treścią porozumienia wszyscy pracownicy wynagradzani wg Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy obowiązującego w spółce otrzymają podwyżkę w wysokości 400 zł wliczoną do wynagrodzenia zasadniczego z wyrównaniem od 1 stycznia 2022 r. oraz 300 zł od 1 stycznia 2023 r. Tym samym, zgodnie z deklaracją Związków Zawodowych strajk generalny,zapowiedziany na 16 maja nie odbędzie się - informuje Aleksandra Baldys, rzecznik prasowy Polregio.

Jednakże porozumienie przewiduje, że w sytuacji, gdy Urzędy Marszałkowskie nie zawrą ze spółką aneksów do obowiązujących umów PSC do 10 czerwca br., Strona Społeczna będzie mogła uznać postanowienia porozumienia za nieważne i zorganizować strajk w tych województwach, w których nie będą wdrożone podwyżki - dodała.

Od początku negocjacji ze Stroną Społeczną byłem przekonany, że pracownicy Polregio zasługują na wyższe pensje, więc jestem pełen szacunku wobec związków zawodowych, które z ogromną determinacją walczą o prawa pracownicze. Bardzo dziękuję wszystkim uczestnikom trwającego wiele miesięcy procesu negocjacji, przedstawicielom Urzędów Marszałkowskich, a zwłaszcza prezesowi Pawłowi Borysowi i ministrowi Andrzejowi Bittelowiza pomoc w osiągnięciu porozumienia - komentuje prezes zarządu Polregio Artur Martyniuk.

Na 13 maja br. na sfinansowanie podwyżek w tym roku wyrazili zgodę Marszałkowie wszystkich województw, poza warmińsko - mazurskim, a dwa województwa wyraziły częściową zgodę na pokrycie kosztu wzrostu wynagrodzeń pracowników Polregio.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

21℃
8℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
3.43 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro