Reklama

Które warzywa i owoce mają najwięcej pestycydów? Na szczycie truskawki

Zdjęcie ilustracyjne | fot. silviarita / pixabay.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. silviarita / pixabay.com

Sezon na truskawki dopiero się rozpędza, ale okazuje się, że właśnie te owoce mają w sobie najwięcej pestycydów.

Każdego roku Environmental Working Group, amerykańska agencja zajmująca się środowiskiem, przygotowuje dwie listy warzyw i owoców - tak zwaną Brudną Dwunastkę oraz Czystą Piętnastkę. Na pierwszej liście znajdują się warzywa i owoce, które są najbardziej zanieczyszczone pestycydami. Na drugiej - te, które mają pestycydów najmniej.

Listę na 2022 rok opublikowano w kwietniu. Podobnie jak w roku ubiegłym numerem jeden są truskawki. Na drugiej lokacie znalazł się szpinak, a na trzeciej jarmuż. Dalej są nektarynki, jabłka, winogrona, papryka, wiśnie i czereśnie, brzoskwinie, gruszki, seler i pomidor. Z badań przeprowadzonych przez EWG wynika, że 90 procentach próbek badanych owoców wymienionych w Brudnej Dwunastce stwierdzono co najmniej 2 pestycydy.

Równocześnie upubliczniono Czystą Piętnastkę 2022 roku. To owoce i warzywa, które są najbardziej odporne na wchłanianie pestycydów. Numerem jeden jest awokado, a za nim kukurydza oraz ananas. Kolejne pozycje zajmują cebula, papaja, słodki groszek, szparagi, melon miodowy, kiwi, cukinia, grzyby, melon kantalupa, mango, arbuz i słodkie ziemniaki.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest ostrzeżenie meteo dla całego województwa. Może być niebezpiecznie
22℃
12℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
5.10 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro