Reklama
Reklama

Beznadziejna sytuacja w archidiecezji poznańskiej. Tak mało nowych księży nie było od lat

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Archidiecezja Poznańska
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Archidiecezja Poznańska

W ubiegłym roku wynik był zły, ale w tym jest jeszcze gorzej.

Rok temu zaledwie 6 diakonów otrzymało święcenia prezbiteratu w Poznaniu. 20 lat temu było to 19 diakonów, ale sytuacja z roku na rok się pogarszała. 10 lat temu nastąpił przełom - ponownie święcenia otrzymało 19 diakonów. Zauważyć jednak należy, że był to rok specyficzny, bo święcenia przyjmowały osoby rozpoczynające naukę w seminarium w roku śmieci Jana Pawła II.

W tym roku święcenia otrzyma zaledwie 5 diakonów. To dk. Łukasz Kozłowski z parafii pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Poznaniu, dk. Sławomir Kubiak z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Poznaniu, dk. Adam Kwiatkowski z parafii pw. Bożego Ciała w Poznaniu, dk. Paweł Napierała z parafii pw. Narodzenia NMP w Kaźmierzu i dk. Michał Szymandera z parafii pw. Chrystusa Jedynego Zbawiciela w Swarzędzu. Uroczystość odbędzie się 21 maja o 10.00 w katedrze poznańskiej.

Ze względu na małą liczbę księży, arcybiskup Gądecki już rok temu przyznawał, że konieczne będzie łączenie mniejszych parafii tak, by jeden kapłan został proboszczem dwóch lub kilku dawnych, maleńkich parafii. - Potrzebujemy znacznie gorliwszej modlitwy o nowe powołania kapłańskie, aby nie zabrakło nam głosicieli i szafarzy sakramentów, bo ludzie zawsze - również w epoce dominacji techniki i globalizacji - będą potrzebowali Boga. Tego Boga, który objawił się nam w Jezusie Chrystusie i gromadzi nas w Kościele, abyśmy z Nim i przez Niego uczyli się prawdziwego życia, byśmy mieli na uwadze i stosowali kryteria prawdziwego człowieczeństwa - tłumaczył przed rokiem metropolita poznański.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

20℃
7℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
4.15 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro