Reklama
Reklama

Jest wyrok w sprawie karuzeli VAT-owskiej. Wśród skazanych była Miss Polonia

fot. FOTON/PAP
fot. FOTON/PAP

Sprawą zajmował się sąd w Kaliszu.

Kilkadziesiąt firm z Polski, Litwy, Czech, Ukrainy i Niemiec miało być, zdaniem śledczych, zaangażowanych w wyłudzenia podatku VAT. 18 osób oskarżono o wyłudzenia, a 17 z nich dodatkowo o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Firmy miały wystawiać faktury na łącznie 310 mln złotych brutto, co doprowadziło do strat dla Skarbu Państwa w wysokości prawie 60 mln złotych.

Marcelina Zawadzka, była Miss Polonia z 2011 roku oraz prezenterka telewizyjna, jako jedyna nie usłyszała zarzutu udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Wyraziła zgodę na publikację jej wizerunku, a także imienia i nazwiska. Modelka i prezenterka została oskarżona o oszustwa skarbowe, pranie brudnych pieniędzy i fałszerstwo faktur. Kobieta przyznała się do dwóch zarzucanych jej czynów. Zaprzecza, by prała brudne pieniądze. Groziło jej do 8 lat więzienia. Ostatecznie kaliski sąd skazał ją na karę grzywny w wysokości 60 tysięcy złotych.

Do wyroku odnieśli się obrońcy Zawadzkiej. W oświadczeniu przesłanym do Polskiej Agencji Prasowej przyznali, że ich klientka nigdy nie odniosła korzyści z tytułu niepłacenia podatków kosztem Skarbu Państwa. Ich zdaniem padła ona klientką nieuczciwego kontrahenta oraz nierzetelnego biura księgowego. Zapowiadają, że będą walczyć o uniewinnienie Zawadzkiej i na pewno odwołają się od "krzywdzącego" wyroku.

Co z innymi oskarżonymi? Część z nich musi zapłacić kary grzywny, kolejnym zasądzono przepadek mienia do 100 tysięcy złotych, a niektórzy trafią do więzienia nawet na 8 lat. Wyrok nie jest prawomocny.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Zmieniono stopień ostrzeżenia IMGW w Wielkopolsce!
21℃
14℃
Poziom opadów:
1.2 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
13.75 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro