Reklama

Z niebezpieczną prędkością na hulajnodze. Uderzył kobietę w głowę i pojechał dalej

Zdjęcie ilustracyjne. | fot. Surprising_Shots /pixabay.com
Zdjęcie ilustracyjne. | fot. Surprising_Shots /pixabay.com

Coraz więcej mieszkańców Poznania zgłasza problem dotyczący rozpędzonych hulajnóg na chodniku.

Hulajnoga, to dobra alternatywa dla samochodu, czy tramwaju. Bywa nawet, że użytkownicy hulajnóg dzięki omijaniu korków, pokonują dystanse szybciej niż samochody. Jednak w obliczu pędzących po chodnikach hulajnóg elektrycznych coraz częściej dochodzi do kolizji z przechodniami.

- Szłam spokojnie chodnikiem wzdłuż ulicy Wojskowej w Poznaniu. Chodnik jest niezbyt szeroki. Nagle poczułam uderzenie w głowę. Zastanawiałam się, co to? A to użytkownik hulajnogi mknął radośnie przed siebie i chyba nawet nie zauważył mnie. Pojechał dalej - zwróciła się do nas mieszkanka Poznania. Jak się okazało, jej przypadek nie był odosobniony. W czwartek 5 maja podobny incydent w godzinach wieczornych miał miejsce na chodniku wzdłuż ulicy Grunwaldzkiej, gdzie niedawno zrobiono ścieżkę rowerową. - Ja rozumiem, że to fajny wynalazek, bo można szybciej dojechać nawet do pracy, czy młodzież do szkoły ale chyba użytkowników tego elektrycznego wynalazku też powinny obowiązywać jakieś standardy czy przepisy? Szłam z wnukiem w kierunku Matejki, gdy rozpędzony chłopak wjechał między nas trącając przy okazji mnie w łokieć. Powiedział coś w rodzaju "sorry" i nawet nie zatrzymał się - powiedziała w rozmowie z nami pani Alina mieszkająca w kamienicy przy ul. Grunwaldzkiej.

Jak podaje Ministerstwo Infrastruktury, nowe przepisy dotyczące hulajnóg określiły maksymalną prędkość tych urządzeń do 20 km/h. Dodatkowo zabronione jest poruszanie się hulajnogami, których prędkość jest większa niż 30 km/h. Od 2022 roku wszedł również zakaz wypuszczania na rynek hulajnóg przekraczających maksymalną prędkość. Na użytkowniku hulajnogi spoczywa również obowiązek dostosowania prędkości do przechodniów, gdy porusza się po chodniku lub miejscu wyznaczonym dla pieszych.

W przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów, z prędkością dopuszczalną 20 km/h. Kierujący może wyjątkowo poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów, z zachowaniem następujących zasad: jazda z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachowanie szczególnej ostrożności, ustępowanie pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudnianie ruchu pieszemu - podaje Ministerstwo Infrastruktury.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
-4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
59.50 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro