Pałace nowymi centrami kultury
Kiedyś były dostępne tylko dla nielicznych - dziś każdy znajdzie tu coś dla siebie. Przy wsparciu z Unii Europejskiej XIX-wieczne pałace w Kołaczkowie i Wierzbinku otwierają się na mieszkańców. Działają tam gminne ośrodki kultury, ale nie tylko...
Gmina Kołaczkowo niedaleko Wrześni to miejsce, które od dawna potrzebowało ośrodka kultury. Taką rolę po części spełniał pałac Reymonta, gdzie 100 lat temu żył i tworzył polski noblista. Dziś to miejsce wielu spotkań - na piętrze znajduje się muzealna ekspozycja, na parterze działa klub seniora i małe kino społecznościowe - "Kino za Rogiem". Miejsce znów staje się kulturalnym centrum gminy.
Zmieniło się także otoczenie pałacu. Sam taras będzie miejscem wielu koncertów czy prelekcji. Tuż obok, niebawem otworzy się nowe przedszkole. Przez lata był to zaniedbany budynek, który teraz sprosta oczekiwaniom rodziców i maluchów. Powstały zupełnie nowe, trzy sale dla przedszkolaków i dwie, które w przyszłości będą wykorzystywane na potrzeby żłobka. Przygotowano też nową kuchnię, a w planach są nowoczesny plac zabaw i boisko.
XIX-wieczny pałac znajduje się także w Wierzbinku na północ od Konina. To dawny, ogromny teren folwarczny w centrum gminy, który zmienił się w park. Sam pałac spełnia wiele społecznych funkcji - na parterze działa szkoła muzyczna, w której codziennie swoje zdolności szlifuje ponad setka przyszłych muzyków. Oprócz sal lekcyjnych jest tu także aula, gdzie odbywają się koncerty.
Na piętrze działa Gminny Ośrodek Kultury, który ma szeroką ofertę dla mieszkańców. Tu również króluje muzyka - odbywają się zajęcia wokalne czy próby orkiestry dętej lub zespołu folklorystycznego. Młodzież może uczestniczyć także w wielu zajęciach plastycznych - każdy znajdzie coś dla siebie.
Więcej na temat wykorzystania XIX-wiecznych pałaców w regionie dzięki dotacji unijnej w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 w najnowszym odcinku magazynu "Zmieniamy Wielkopolskę" (odc. 78).