Reklama
Reklama

Rekordowa kwota na zabytki w powiecie poznańskim

fot. Starostwo Powiatowe w Poznaniu

Kwota 2,5 mln zł została podzielona między właścicieli obiektów zabytkowych, które znajdują się na terenie powiatu poznańskiego.

To aż 29 zabytków, takich jak kościoły, wille, domy mieszkalne, parki, pałace, a nawet zajazd, budynek dawnego dworca czy szpitala psychiatrycznego dla kobiet. W ciągu 23 lat na prace renowacyjne przekazano ponad 15 mln zł.

Mimo trudnych czasów i niepewności gospodarczej nie zamierzamy rezygnować z ratowania lokalnego dziedzictwa - mówi Jan Grabkowski, starosta poznański. Zarządcy zabytków od lat mogą liczyć na naszą pomoc w przywracaniu piękna dziesiątkom historycznych budynków. Niezmiennie, każdego roku zainteresowanie naszym wsparciem jest bardzo duże - dodaje.

Prace konserwatorskie, restauratorskie i budowlane przeprowadzone zostaną w 29 historycznych miejscach. Największe dofinansowanie ponownie trafi do zamku w Kórniku. Ponad 250 tys. zł kosztować ma czwarty etap odnowy średniowiecznych murów wewnętrznych przyziemia.

220 tys. zł otrzyma kościół pw. św. Michała Archanioła i MB Wspomożenia Wiernych w Rogalinku. Kolejne 200 tys. zł trafi do kościoła pw. św. Michała Archanioła w Pobiedziskach na osuszanie zawilgoconych murów. Kolejnym obiektem sakralnym, w którym będą kontynuowane prace renowacyjne, jest kościół pw. Wszystkich Świętych w Kórniku. Za 210 tys. zł odnowione i uzupełnione zostaną tynki i okładziny oraz kupione materiały niezbędne do wykonania remontu kaplicy Serca Jezusowego w kolegiacie.

Również obiekty świeckie korzystają z dofinansowania prac remontowych. Wśród nich znajdują się budynki willowe, będące równocześnie domami mieszkalnymi. I tak za 30 tys. zł wykonana zostanie renowacja stolarki drzwiowej, schodów wewnętrznych wraz z drewnianymi ścianami w willi "Eugenia" w Puszczykowie. Dotacje przyznano również na prace w willach otoczonych ogrodami przy ul. Jasnej 8 oraz Podleśnej 10. Po raz pierwszy środki w wysokości ponad 28 tys. zł zyskał dom mieszkalny Kolonii Poznańskich Zakładów Nawozów Fosforowych nr 4 wg projektu Hansa Poelziga w Luboniu, gdzie wymienione będzie pokrycie dachowe.

Remont dachu na tym budynku zakończy etap wymiany pokrycia dachowego na wszystkich 5 zabytkach, należących do kolonii mieszkalnej przedwojennego zakładu fosforowego przy przedwojennym placu Siewcy w Luboniu. Efekt jest widoczny gołym okiem. To jedno z najładniejszych miejsc w tym mieście - tłumaczy Wiesław Biegański, powiatowy konserwator zabytków.

Wsparciem pieniężnym objęte zostaną również tereny zielone. W parku w Wojnowie przeprowadzone zostanie coroczne cięcie formująco-pielęgnacyjne wyjątkowej alei grabowej w formie bindażu (ponad 16 tys. zł) o długości ok. 200 m.

W Luboniu wykonany będzie drugi etap pielęgnacji pomnikowych alei lipowych w obszarze historycznego układu urbanistycznego miasta - dodaje powiatowy konserwator zabytków. Cieszę się, że konserwacja zieleni również cieszy się zainteresowaniem mieszkańców, a powiat kolejny raz dofinansuje zabiegi podtrzymujące żywotność i zapobiegające niszczeniu drzewostanów w naszym regionie - dodaje.

Program po raz drugi objął dawny szpital psychiatryczny w Owińskach. Tym razem przy udziale powiatowej dotacji w wysokości 70 tys. zł wyremontowana i przebudowana zostanie część dachu pawilonu pensjonarskiego dla kobiet.

Dużym wsparciem może cieszyć się również miejscowość Dąbrówka. Po raz pierwszy dofinansowanie trafi do zabytkowego pałacu, znajdującego się na terenie XVIII wiecznego parku. Za 110 tys. zł wykonana będzie wymiana dachu i instalacji odgromowej oraz izolacja ścian fundamentowych. W pałacu w Przybrodzie, dzięki wsparciu powiatu, zostanie poddana konserwacji zabytkowa stolarka drzwiowa (blisko 23 tys. zł) - informuje Katarzyna Wozińska-Gracz, rzeczniczka Starostwa Powiatowego w Poznaniu.

Dwór rodziny Jackowskich we Wronczynie otrzyma 30 tys. zł na remont elewacji, natomiast dawny dworzec kolejowy w Strykowie (obecnie dom mieszkalny) - 50 tys. zł na remont dachu.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

13℃
4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
12.92 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro