Reklama
Reklama

500 zł mandatu za brak naklejki na aucie przy wjeździe do centrum miasta?

Ulica Święty Marcin | fot. PIM

4 maja w życie weszło rozporządzenie w sprawie wzoru naklejek dla aut uprawnionych do wjazdu na teren Strefy Czystego Transportu.

Zgodnie z informacjami zawartymi w rozporządzeniu, taka naklejka może kosztować maksymalnie 5 złotych, a za jej brak grozić będzie mandat w wysokości 500 złotych. Jest tylko jeden szczegół - w Polsce nie ma obecnie ani jednego miasta, w którym wyznaczona została Strefa Czystego Transportu.

Studiowanie nie musi być nudne! Rozpocznij naukę z Wyższą Szkołą Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu! Zapisz się na Kosmetologię lub Dietetykę!
REKLAMA

W Poznaniu o wyznaczeniu takiej strefy mówiło się już kilka lat temu. Na jakim etapie są obecnie prace? - Działania powodujące gwałtowne ograniczenie możliwości wjazdu do potencjalnej strefy czystego transportu przez samochody napędzane paliwami konwencjonalnymi (bez uwzględnienia aspektu europejskich norm emisyjności) nie są obecnie planowane - wyjaśnia Jan Kosmecki, kierownik Oddziału polityk mobilności i transportu Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta UMP. - Zdajemy sobie sprawę z ograniczonych możliwości finansowych mieszkańców miasta w zakresie zakupu aut niskoemisyjnych. Nadal brakuje silnego, rządowego programu wsparcia, który mógłby w istotny sposób przyczynić się do ograniczenia floty aut zasilanych paliwami konwencjonalnymi w mieście. Miasto popiera jednak ideę stopniowego dochodzenia do zeroemisyjności - dodaje.

Jak podkreśla Kosmecki, miasto wprowadziło Śródmiejską Strefę Płatnego Parkowania i poszerzyło Strefę Płatnego Parkowania o Wildę, Łazarz, Ostrów Tumski, Śródkę oraz Zagórze. - Działania te istotnie przełożyły się na ograniczenie ruchu samochodowego. Wprowadzono także strefy uspokojonego ruchu na ulicach wokół Starego Rynku. Wyznaczane są też nowe obszary stref zamieszkania. Działania te doprowadziły do ograniczenia ruchu i wpłynęły na zajętość miejsc w strefie. Obserwujemy większą rotację samochodów i dostępność miejsc. Prace nad nową organizacją ruchu spowodowały również uporządkowanie przestrzeni pasa drogowego i wyznaczenie optymalnej liczby miejsc parkingowych - kończy.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Przed nami burzowy wtorek!
23℃
13℃
Poziom opadów:
3.7 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
18.47 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro