Reklama
Reklama

Podpisano umowę z wykonawcą kolejnej wielkopolskiej obwodnicy

Zdjęcie ilustracyjne | fot. GDDKiA
Zdjęcie ilustracyjne | fot. GDDKiA

Trasa wyprowadzi ruch z Koźmina Wielkopolskiego.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad właśnie podpisała umowę z konsorcjum Polimex Infrastruktura i Polimex Mostostal na zaprojektowanie i budowę obwodnicy Koźmina Wlkp. w ciągu drogi krajowej nr 15. Koszt inwestycji to ponad 76 mln złotych, a termin realizacji to 33 miesiące od momentu podpisania umowy. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, nową drogą kierowcy pojadą w drugiej połowie 2025 roku.

- W ramach inwestycji powstanie nowy odcinek drogi klasy GP (droga główna ruchu przyspieszonego) o długości około 6 km. Dzięki obwodnicy z Koźmina Wielkopolskiego zostanie wyprowadzony ruch tranzytowy. Nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego i zwiększenie przepustowości dróg w samym mieście. Inwestycja poprawi również warunki i bezpieczeństwo przejazdu m.in. pomiędzy Jarocinem a Trzebnicą, a także pomiędzy Poznaniem i Wrocławiem. Na tym odcinku DK15 będzie istotnym połączeniem korytarzy dróg ekspresowych S5 i S11 - wyjaśnia Marcin Kucharczak z poznańskiego oddziału GDDKiA.

Jest to piąta obwodnica w Wielkopolsce, która przechodzi do fazy realizacji w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic. Wcześniej powstawać zaczęły obwodnice Gostynia, Strykowa, Żodynia i Grzymiszewa. W sumie w regionie powstać ma 8 obwodnic w ramach tego programu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

24℃
10℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
3.26 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro