Reklama
Reklama

Putin oficjalnie wypowie wojnę Ukrainie? Może to nastąpić w najbliższych dniach

fot. EPA/RAMIL SITDIKOV / KREMLIN POOL / SPUTNIK/ POOL
fot. EPA/RAMIL SITDIKOV / KREMLIN POOL / SPUTNIK/ POOL

Zdaniem CNN Władimir Putin może formalnie wypowiedzieć wojnę Ukrainie w "Dniu Zwycięstwa".

24 lutego, a więc już ponad 2 miesiące temu, Rosja zaatakowała Ukrainę. Zdaniem władz Rosji jest to "specjalna operacja wojskowa", a nie oficjalna wojna ze swoim sąsiadem. Zdaniem amerykańskiej stacji CNN, sytuacja ma się zmienić w przyszłym tygodniu.

Źródło CNN donoszą, że 9 maja, a więc w rosyjskim Dniu Zwycięstwa, Władimir Putin może wypowiedzieć formalnie wojnę Ukrainie. Dzień Zwycięstwa jest obchodzony w Rosji jako upamiętnienie dnia, w którym Rosja pokonała Niemców w trakcie II wojny światowej. Tego dnia w Moskwie każdego roku odbywają się huczne obchody i defilada wojskowa.

Według CNN Putin może wykorzystać popularność propagandowego święta i ogłosić sukces na terenie Ukrainy lub nasilenie działań wojennych w tym kraju. Formalne wypowiedzenie wojny ma być "najmocniejszym scenariuszem" zdaniem analityków cytowanych przez CNN. Na stole leży też opcja wprowadzenia pełnej mobilizacji, co daje możliwość przeprowadzenia poboru do wojska. Skorzystanie z takiej opcji oznaczałoby jednak przyznanie się władz Rosji do tego, że inwazja na Ukrainę nie przebiega po myśli Putina.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
13℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
6.17 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro