Reklama
Reklama

Budziszyńska: na torach odstawczych powstaną mieszkania? Tramwaje tu nie wrócą

Zdjęcia z 2014 roku | fot. Łukasz Mozalewski

Teren ma w przyszłości trafić na sprzedaż.

Tory odstawcze przy Budziszyńskiej powstały w połowie lat 80-tych i do początku listopada 2012 roku były wykorzystywane przez poznańskie tramwaje, które nie mieściły się w zajezdniach na terenie Poznania. Na kolejną zajezdnię nie było wówczas pieniędzy - zdecydowano się więc na wybudowanie torów odstawczych. Do czasu ich powstania pojazdy nocowały pod chmurką na ulicach - m.in. Towarowej i Przybyszewskiego. Niestety, ale były notorycznie dewastowane przez wandali.

Pierwsze tramwaje wjechały na tory odstawczy przy Budziszyńskiej 15 sierpnia 1985 roku. Miały do "dyspozycji" 14 torów oraz kanał przeglądowy. W swojej 27-letniej historii "Budziszyna" pełniła funkcję alternatywnej zajezdni, gdy ta przy Głogowskiej została odcięta od reszty Poznania przez wybuch gazu na ulicy, a także wtedy, gdy powstawała tam nowa hala dla tramwajów.

Gdy w 2010 roku MPK musiało opuścić zajezdnię przy ulicy Gajowej część pojazdów skierowano właśnie na tory przy Budziszyńskiej. W 2011 roku przez kilka miesięcy tramwaje nie miały dostępu do torów ze względu na przebudowę ulicy Grunwaldzkiej i ronda JNJ. Później ponownie można je było tutaj zobaczyć. Ostatnie pojazdy opuściły tory 4 listopada 2012 roku. Następnego dnia wyłączono napięcie w sieci trakcyjnej i tym samym zakończono działalność "Budziszyny".

Teren z torami odstawczymi od lat niszczeje. Jaka czeka go przyszłość? Z ustaleń portalu transport-publiczny.pl wynika, że grunt należy obecnie do miasta. MPK Poznań wymieniło się z miastem na teren pod zajezdnię Franowo. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego na dawnych torach powstać mogą bloki lub zabudowa usługowa. Pewne jest, że tramwaje tu nie wrócą. Docelowo nieruchomość zostanie wystawiona na sprzedaż.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

15℃
7℃
Poziom opadów:
2.3 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
15.88 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro