Reklama

Donald Tusk na uroczystościach Święta Konstytucji 3 Maja w Poznaniu

fot. Przemysław Łukaszyk
fot. Przemysław Łukaszyk

W tym roku obchodzimy 231 rocznicę przyjęcia polskiej Konstytucji.

W zeszłym roku, z powodu pandemii, nie odbyły się oficjalne obchody. W tym roku wojskowa defilada otwarła uroczystość. Głos zabrał najpierw prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, nawiązał również do wojny Rosji w Ukrainie - W ubiegłym roku mówiąc o Konstytucji 3 Maja podkreślałem, jak wiele jej zawdzięczamy i jak bardzo jesteśmy z niej dumni. Upłynęło zaledwie dwanaście miesięcy, a wydaje się, jakbyśmy żyli w innym świecie. Gdzieś, gdzie duma znaczą co innego i do czego innego się odnoszą, bo tuż obok nas rozpętała się wojna, a wojna, jak zwykło się uważać, zmienia wszystko. Zabór Ukrainy zaplanowany przez Putina i realizowany z okrucieństwem kosztem życia tysięcy cywilów i milionów bezdomnych dotyczy również nas. Nie chodzi tylko o falę uchodźców, lecz także o silne przekonanie, że na naszych oczach powtarza się wieczny konflikt między pragnieniem wolności, a wolą panowania psychopaty.

Podczas przemowy prezydent Poznania podkreślił jak istotne dla Polski było uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Wprowadziła prawo powszechnej niepodległości oraz trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Ograniczała również nadmierne immunitety prawne i polityczne przywileje szlachty zagrodowej. W dniu ustanowienia Konstytucji 3 maja przestała istnieć Rzeczpospolita Obojga Narodów, a w jej miejsce została powołana Rzeczpospolita Polska.

Tuż po wystąpieniu prezydenta Jacka Jaśkowiaka głos zabrał przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk. - Ta niezwykła lista uczestników dzisiejszej uroczystości pokazuje wyraźnie, że ten jubileusz Konstytucji 3 Maja ma wyjątkowy charakter. Jak spojrzymy w przeszłość i w detale tej historii, to Ukrainki i Ukraińcy mają także prawo świętować ten dzień. Kiedy spojrzymy dzisiaj na naszych sojuszników, także tu obecnych, ze Stanów Zjednoczonych, to i oni potrafią docenić jedną z pierwszych, nowoczesnych konstytucji na świecie. Oni mogą, być może najlepiej, zrozumieć dumę Polek i Polaków - powiedział Donald Tusk i podkreślał również, że Konstytucja jest dziedzictwem i zobowiązaniem na kolejne lata i pokolenia. Ubolewał nad tym, że Konstytucja bywa niestety gwałcona, na co Polacy nie powinni pozwalać. Wypowiedź zakończył słowami "Jeszcze Polska nie zginęła. Szcze ne wmerła Ukaina" - pierwsza fraza, to pierwsze słowa hymnu polskiego, druga fraza to zaś początek hymnu ukraińskiego.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Przed nami burzowa środa!
23℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
7.68 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro