Reklama

"Archiwum Żydów Poznania i Wielkopolski" powstaje w poznańskiej bibliotece

fot. Biblioteka Uniwersytecka UAM w Poznaniu.
fot. Biblioteka Uniwersytecka UAM w Poznaniu.

Chodzi o Bibliotekę Uniwersytecką Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

Powstaje tam kolekcja gromadzonych wspomnień, listów, pocztówek, fotografii, czy nagrań dźwiękowych związanych z Żydami zamieszkującymi w przeszłości Poznań i Wielkopolskę.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

Celem "Archiwum" jest pozyskiwanie, we współpracy z Fundacją Tu żyli Żydzi, materiałów archiwalnych od potomków Żydów poznańskich i wielkopolskich, opracowanie ich, digitalizacja oraz udostępnianie dla celów naukowych i popularnonaukowych. Jako pierwszą do "Archiwum", działającego w ramach Pracowni Rękopisów, pozyskano spuściznę Noacha Lasmana (1924-2018), poznaniaka, geologa i pisarza - informuje Biblioteka UAM. Lasman urodził się w Kaliszu, ale od 1927 roku mieszkał z rodziną w Poznaniu. Skończył Gimnazjum im. Bergera. W czasie okupacji przebywał na Podlasiu. Był więźniem w Siedlcach, a w 1957 roku wyemigrował do Izraela. Po przejściu na emeryturę, na przełomie lat 70. i 80. poświęcił się zbieraniu materiałów dotyczących losów poznańskich Żydów w czasie i po II wojnie światowej. Prowadził korespondencję z ludźmi z całego świata, pisał wspomnienia i powieści oparte na swoich doświadczeniach.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

30℃
17℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
17.40 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro