Reklama
Reklama

W Poznaniu powstał nowy zieleniec

fot. ZZM Poznań
fot. ZZM Poznań

Przy ul. Podkomorskiej pojawiły się ławki i kosze, plac zabaw i strefa streetworkoutu, a przede wszystkim tysiące nowych roślin.

Nowy zieleniec łączy ze sobą zarówno funkcje rekreacyjne, z przeznaczeniem do użytkowania dla mieszkańców, jak i tworzy miniostoję przyrody. Znajdziemy tutaj i stare drzewa owocowe, i nowe rośliny, które będą zachwycać zapachem i kolorami. To wsparcie bioróżnorodności na terenie miasta - mówił w trakcie otwarcia Szymon Prymas, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej.

Zieleniec powstał w dwóch etapach. Pierwszy zakładał montaż małej infrastruktury, w tym 16 ławek, 7 koszy na śmieci oraz 3 budek lęgowych dla ptaków. Powstał również nowy plac zabaw, a ścieżki parkowe zostały wzmocnione specjalnym, ekologicznym kruszywem.

Wiosną pojawiło się 11 sztuk klonu czerwonego, surmii bignoniowej, sosny czarnej i świerku serbskiego. Na terenie zieleńca rośnie również głóg pospolity, dereń biały i kalina koralowa. ZZM posadził w sumie 3200 krzewów, w tym m.in. jałowca sabińskiego, budleję Dawida, jaśminowiec wonny, krzewuszkę cudowną, laurowiśnię wschodnią i oliwnik wąskolistny. Całość upiększa 5365 sztuk bylin i pnączy, np. lawenda wąskolistna, jeżówka purpurowa, konwalia majowa, szałwia omszona i macierzanka piaskowa. Oprócz tego pojawiło się ponad 2700 roślin okrywkowych i pnączy - proso rózgowe, przetacznik, zawciąg i bluszcz pospolity. W czerwcu ZZM wysieje łąkę kwietną - informuje Klaudia Beker, rzecznik ZZM.

Projekt zagospodarowania tego terenu uzgodniono z poznaniakami i poznaniankami. Uwzględnił on istniejącą przyrodę - co oznacza, że drzewa i krzewy, które tam rosły, pozostały na swoich miejscach. Również mała infrastruktura została wkomponowana w przestrzeń w sposób nienaruszający zieleni.

Koszt dwóch etapów modernizacji zieleńca wyniósł ponad 920 tysięcy złotych.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

To nie koniec niebezpiecznej pogody! Są nowe informacje
22℃
15℃
Poziom opadów:
6.6 mm
Wiatr do:
26 km
Stan powietrza
PM2.5
4.48 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro