Reklama
Reklama

Długi majowy weekend. Gdzie szukać pomocy medycznej?

Zdjęcie ilustracyjne | fot. GIS
Zdjęcie ilustracyjne | fot. GIS

Trwający długi weekend jest dobrą okazją do przypomnienia, gdzie szukać pomocy medycznej w dni wolne od pracy.

W Wielkopolsce funkcjonują 42 punkty nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, czyli tzw. wieczorynki. Możemy w nich otrzymać pomoc lekarza w tygodniu od godziny 18:00 do 8:00, a także całodobowo w dni wolne i święta. Do wieczorynek można zgłaszać się w przypadku nagłego zachorowania lub pogorszenia stanu zdrowia, gdy dotychczas zastosowane środki nie zadziałały. Lekarz punktu NiŚOZ może również wystawić receptę na leki stosowane w chorobach przewlekłych, jeśli nagle nam ich zabraknie - przypomina przekazuje Mikołaj Woźniak z WOW NFZ.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA

W przypadku osobistej wizyty w wieczorynce możemy wybrać dowolny punkt. Jeśli jednak konieczne jest zamówienie wizyty domowej powinniśmy skontaktować się z tą wieczorynką, która obejmuje nas swoim zasięgiem. Wykaz placówek udzielających świadczeń w ramach nocnej i świątecznej pomocy zdrowotnej znajdziemy tutaj.

W ostatnim czasie adres zmieniły wieczorynka oraz Izba Przyjęć SZOZ nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu, które od 1 maja mieszczą się przy ul. Wrzoska 1 w Poznaniu.

Warto pamiętać, że Izby Przyjęć i Szpitalne Oddziały Ratunkowe udzielają pomocy w sytuacjach nagłego zagrożenia życia i zdrowia pacjentów przywiezionych przez zespoły ratownictwa medycznego lub zgłaszających się samodzielnie. Nie należy ich traktować, jak poradni lekarza rodzinnego, wieczorynki czy przychodni specjalistycznej. SOR-y nie przyjmują pacjentów na pobyty planowe, nie wystawiają recept ani skierowań na badania. Trafiają na nie m.in. pacjenci, którzy doznają urazu, ulegną wypadkowi, z podejrzeniem zawału lub udaru - dodaje Woźniak.

Pacjenci mają również zapewnioną w Wielkopolsce doraźną pomoc stomatologiczną. Obecnie realizują ją dwie placówki. W Poznaniu przy ul. Czajczej 1A oraz w Racocie (pow. kościański) na Osiedlu 2000 nr10.

Istnieje też możliwość skorzystania z teleporady pielęgniarki, położnej lub lekarza pod numerem Teleplatformy Pierwszego Kontaktu - 800 137 200.

Więcej szczegółowych informacji znajdziemy tutaj.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest kolejne ostrzeżenie IMGW. Również dla Poznania!
5℃
0℃
Poziom opadów:
2.6 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
27.80 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro