Reklama
Reklama

Żegrze: nie będzie wybiegu dla psów na terenie dawnego cmentarza. Ale zieleń zostanie tu uporządkowana

fot. e-lapidarium.pl

Chodzi o teren przy ulicy Wiatracznej.

O planach miasta wobec tego terenu poinformował Paweł Skrzypalik z Cyfrowego Lapidarium Poznania. - Po miesiącach, poświęconych na weryfikację posiadanej dokumentacji, ostatecznie odstąpiono od pomysłu utworzenia wybiegu dla psów na obszarze dawnego cmentarza żegierskiego św. Rocha przy ul. Wiatracznej. Osiągnięto kompromis, zadowalający zarówno mieszkańców, jak i stronę społeczną, domagającą się innego przeznaczenia terenu z pochówkami, zachowanymi w warstwie podziemnej - wyjaśnia.

Chodzi o teren zielony pomiędzy ulicą Krzywoustego i Wiatraczną na wysokości budynku os. Lecha 2-13. Dziś jest to "zapomniany" grunt porośnięty drzewami i zaroślami, w którym można spotkać głównie podrzucane śmieci i... miłośników mocniejszych trunków. Był pomysł, by utworzyć tam wybieg dla psów, ale pod ziemią prawdopodobnie wciąż znajduje się wiele ludzkich szczątków. Na początku lat 70. co prawda przeprowadzono tu ekshumację, ale nie była ona całościowa.

Dziś już wiadomo, że teren ten zostanie zagospodarowany przez Zarząd Zieleni Miejskiej. Mają się tu pojawić nowe nasadzenia, a także mała architektura. Kiedy? - Nasi inspektorzy są w tej chwili w trakcie zbierania materiału, który posłuży przy zlecaniu projektu zagospodarowania tego terenu - mówi nam Klaudia Beker, rzeczniczka ZZM. - Pojawić ma się tam m.in. tablica historyczna z informacją o przeszłości tego miejsca - dodaje. Na podawanie terminów jest jednak za wcześnie.

Więcej informacji o dawnym cmentarzu żegierskim można znaleźć TUTAJ.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

15℃
7℃
Poziom opadów:
2.3 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
11.83 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro