Reklama
Reklama

Co dalej z gminami odciętymi od gazu? Jest wniosek o przejęcie infrastruktury

Zdjęcie ilustracyjne | fot. PublicDomainPictures / pixabay.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. PublicDomainPictures / pixabay.com

Decyzja w tej sprawie ma zapaść w najbliższych godzinach.

W Wielkopolsce problem dotyczy dwóch gmin - Mieścisko i Zagórów. Dostawcą gazu jest tam Novatek Green Energy. Firma, która znalazła się na liście podmiotów objętych sankcjami przez Polskę.

- Działania, jakie podejmowane są w celu przywrócenia dostaw gazu, są konsultowane na szczeblu centralnym, ponieważ problem dotyczy jeszcze kilku innych gmin spoza województwa wielkopolskiego. Ze strony wojewody wielkopolskiego podejmowane są działania mające na celu stabilizację sytuacji w zakresie obniżenia temperatur w pomieszczeniach użytkowanych przez odbiorców gazu w tych dwóch gminach. Jeśli chodzi o instytucje publiczne, takie jak szkoły i przedszkola, tam wspólnie z samorządami wprowadzone zostało rozwiązanie polegające na wykorzystaniu instalacji elektrycznej i urządzeń do tego dedykowanych, tak aby utrzymać ciepło w tych budynkach. Wojewoda wielkopolski jest w stałym kontakcie z wójtami i spółkami skarbu państwa w tym zakresie - wyjaśnia Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu. - Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji skierowało wniosek do Kancelarii Premiera o wydanie decyzji w sprawie przejęcia przez PSG oraz PGNiG na mocy ustawy o zarządzaniu kryzysowym instalacji gazowych należących do spółki Novatek Green Energy - dodaje.

Jakich instytucji w wielkopolskich gminach dotyczy problem? - W gminie Mieścisko do instalacji podłączonych jest 7 podmiotów publicznych (Urząd Gminy, Ośrodek Zdrowia, Ośrodek Pomocy Społecznej, Szkoła, Przedszkole, Posterunek Rewiru Dzielnicowych, firma De Heus - producent pasz) oraz około 40 odbiorców indywidualnych. W gminie Zagórów do instalacji podłączonych są: 2 Szkoły Podstawowe, Miejskie Przedszkole Samorządowe, Ośrodek Zdrowia, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury, Urząd Miejski oraz około 50 odbiorców indywidualnych - kończy.

Wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker w czwartek na antenie TVP Info zapewnił, że stosowne decyzje zostaną podjęte w piątek.

  • Aktualizacja
    piątek, 29.04.2022 r., godz. 11.30
    Aktualizacja
    piątek, 29.04.2022 r., godz. 11.30
    - Premier Mateusz Morawiecki wydał decyzję gwarantującą zabezpieczenie dostaw gazu do miejsc, które korzystały z dostaw od firm objętych sankcjami. Spółki skarbu państwa niezwłocznie podjęły działania w celu szybkiej realizacji tej decyzji - poinformował Piotr Muller, rzecznik prasowy rządu. - Paliwo dostarczy spółka PGNiG Obrót Detaliczny. Spółki podejmują niezbędne działania, by mieszkańcy, przedsiębiorcy i instytucje w gminach pozbawionych dostępu do gazu, mogli z niego korzystać jak najszybciej - można przeczytać w oficjalnym komunikacie.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Zaczęła się meteorologiczna zima i przymroziło! W Wielkopolsce nawet blisko -15 stopni!
-1℃
-8℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
142.68 μg/m3
Bardzo zły
Zobacz pogodę na jutro