Reklama
Reklama

Świadczenia dla osób, które przyjęły uchodźców. Rząd chce zapobiegać nadużyciom. Zobacz jakie wprowadza zmiany

Zdjęcie ilustracyjne. | fot. PZ/ Archiwum
Zdjęcie ilustracyjne. | fot. PZ/ Archiwum

Do Urzędu Miasta Poznań wpłynęło już łącznie ponad 1,9 tysięcy wniosków.

Dotyczą one wypłaty świadczeń w kwocie 40 zł za dzień dla osób, które zapewniają mieszkanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy. Dotychczas Miasto Poznań deklaruje, że stara się wypłacać pieniądze na bieżąco i sprawnie.

Rząd przygotował nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Nowelizacja zakłada zmiany dotyczące okresu przyznania świadczenia. Dotychczas można było ubiegać się o świadczenie za 60 dni, teraz będzie można ubiegać się o świadczenie za 120 dni. To jednak nie wszystkie zmiany, ponieważ rząd walcząc z nadużyciami wprowadza jeszcze jedną, istotną zmianę. Zgodnie z nowelizacją, by zapobiec ewentualnym nadużyciom, wydawanie pieniędzy byłoby monitorowane. Gromadzone będą dane obywateli Ukrainy, na które zostały złożone wnioski, gminy będą więc miały możliwość ustalenia, czy dla danej osoby, której nadano numer PESEL, nie został już złożony dokument o przyznanie pieniędzy za ten sam okres podaje Miasto Poznań.

Do Biura Spraw Lokalnych w Poznaniu do 28 kwietnia 2022 r. wpłynęło ponad 1,9 tysięcy wniosków o takie świadczenia. Urząd ma 30 dni na ich rozpatrzenie.

Ten czas został ustalony przez ustawodawcę, a nie przez Biuro Spraw Lokalowych i ma charakter instrukcyjny. Strona rządowa dopiero w tej chwili, przy kolejnej nowelizacji, zobowiązała się do opracowania uniwersalnego dla wszystkich gmin narzędzia informatycznego, na które jednak będziemy musieli czekać. Z doświadczenia wiemy, że może to być okres 2-3 tygodni. To oczywiście nie ułatwia rozpatrywania wniosków, a opóźnienie dwumiesięczne wręcz utrudnia sprawę, bo opracowaliśmy własną aplikację, co wymagało zarówno pracy, jak i czasu. Nie wiemy, na ile będzie przydatne i jak długo potrwa proces przenoszenia danych. Mimo to wypłata pieniędzy jest realizowana na tyle sprawnie, na ile warunki nam pozwalają - wyjaśniła Renata Murczak dyrektor Biura Spraw Lokalnych w Poznaniu.

Szybka i sprawna wypłata środków była możliwa dlatego że Poznań uruchomił pieniądze z rezerwy budżetowej. Obecnie miasto otrzymało już pierwszą refundację od wojewody. Łącznie do tej pory wypłacono już 386 440 złotych.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Kiedy w końcu zrobi się cieplej? Mamy dobre wiadomości!
8℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
12.83 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro