Reklama
Reklama

"Mieszkańcy mogą być niezadowoleni jeśli środki będą przeznaczane dla uchodźców". Jest wniosek o dodatkowe fundusze

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu

Marszałek Marek Woźniak wziął udział w sesji plenarnej Europejskiego Komitetu Regionów.

To pierwsze posiedzenie samorządowców UE po wybuchu wojny w Ukrainie. Wojna była tematem przewodnim spotkania. W posiedzeniu wzięła udział również Tetiana Jehorowa-Łucenko, przewodnicząca Charkowskiej Rady Obwodowej, regionu partnerskiego Wielkopolski. Jehorowa-Łucenko podziękowała za pomoc - Odczuwamy pomoc ze strony europejskich samorządów i jesteśmy za nią szczególnie wdzięczni - powiedziała podczas posiedzenia i podała przykład współpracy z województwem wielkopolskim. Podkreśliła również istotę współpracy partnerskich regionów, które w czasie kryzysu są ogromnym wsparciem. Nie kryła nadziei na to, że już kolejne posiedzenie będzie dotyczyło odbudowy Ukrainy po wojnie.

Podczas sesji przedstawiono projekt rezolucji na temat sytuacji w Ukrainie, a także ogłoszono utworzenie nowego instrumentu operacyjnego, który ma pozwolić na uruchomienie funduszy na pomoc Ukrainie z różnych źródeł i uproszczenie procedur ich wypłacania. Elisa Ferreira, unijna komisarz UE do spraw spójności i reform podkreśliła, że polityka spójności musi odegrać pierwszoplanową rolę w obliczu kryzysu uchodźczego. Przywołała też dwa instrumenty, CARE oraz REACT-EU, które mogą zapewnić tymczasowe finansowanie na ten cel poprzez uruchomienie niewykorzystanych jeszcze funduszy na lata 2014-2020.

Podczas posiedzenia marszałek Marek Woźniak wyraził swoje obawy co do niezadowolenia mieszkańców, jeśli środki z funduszy polityki spójności przeznaczone na rozwój naszych samorządów będą przekierowane na kryzys uchodźczy. Zaapelował o większą ilość dodatkowych pieniędzy. Dodatkowo marszałek Woźniak powiedział, że obawia się, iż zawiedziemy ukraińskich partnerów, ponieważ walczą o pełne członkostwo w Unii Europejskiej.

Kształt pokoju jest kluczowy, ponieważ Rosja uwielbia zamrożone konflikty, które wywołują stan niestabilności na lata - podkreślił Marek Woźniak podczas spotkania.

Marszałek odniósł się także do kryzysu uchodźczego w Wielkopolsce, która na chwilę obecną przyjęła około 160-200 tysięcy uchodźców z Ukrainy, głównie dzieci i kobiet. Podkreślił również, że liczy na brak dalszych postępów wojsk Federacji Rosyjskiej, gdyż w przeciwnym razie będziemy mieli do czynienia z kolejną falą migrantów, która z pewnością pogłębi obecny kryzys. Przechodzimy z pierwszej fazy wspierania uchodźców z Ukrainy do momentu, gdzie konieczne będzie zapewnienie edukacji dzieciom i zatrudnienia ich matkom na co potrzebne będą dodatkowe fundusze - mówił marszałek Woźniak.


Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

17℃
8℃
Poziom opadów:
0.9 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
3.97 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro