Reklama
Reklama

"Tarcza Biedronki Antyinflacyjna" pod lupą UOKiK. Żeby dostać zwrot różnicy w cenie trzeba spełnić wiele warunków

fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe

Biedronka od połowy kwietnia do końca czerwca prowadzi akcję promocyjną.

Jak podaje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, "Tarcza Biedronki Antyinflacyjna", która nazwą nawiązuje do "Tarczy Antyinflacyjnej" rządu, polega na zagwarantowaniu niezmienności ceny 150 najczęściej kupowanych produktów w sieci. - Jeśli na naszej liście 150 najczęściej kupowanych produktów znajdziecie produkt w niższej cenie regularnej w innym sklepie ZWRÓCIMY WAM RÓŻNICE - reklamuje się Biedronka.

Właśnie wszczęto postępowanie wyjaśniające w tej sprawie. UOKiK sprawdzi, czy warunki promocji zawarte w regulaminie pokrywają się z tymi z reklam. - Okazuje się bowiem, że konsumenci, którzy chcieliby uzyskać zwrot różnicy w cenach na mocy "Tarczy Biedronki Antyinflacyjnej", muszą spełnić wiele warunków. Przykładowo powinni w tym samym tygodniu kupić produkt w Biedronce i - taniej - w innym, określonym w regulaminie, konkurencyjnym sklepie. Ponadto dowody zakupu muszą wysłać do spółki pocztą tradycyjną, opłacając koszty listu. Z kolei zwrot różnicy w cenie możliwy jest tylko w formie e-kodu na zakupy w Biedronce, który będzie ważny przez 7 dni - wymienia urząd.

- Skorzystanie z "Tarczy Biedronki Antyinflacyjnej" może być dla konsumentów nieopłacalne i uciążliwe. Sprawdzimy, jak klientom przedstawiane są benefity wynikające z promocji i zasady uczestnictwa w akcji. Zweryfikujemy również twierdzenie spółki o tym, iż warunkami promocyjnymi objęto najczęściej kupowane produkty, wskazane w regulaminie promocji. W tym celu wszcząłem postępowanie wyjaśniające. Weźmiemy w nim pod lupę materiały reklamowe stosowane przez przedsiębiorcę, formę ich udostępniania, a także warunki zawarte w regulaminie akcji promocyjnej Biedronki. Przedsiębiorcy muszą pamiętać o tym, że konsumenci mają prawo do rzetelnej, jasnej i pełnej informacji, nie mogą być wprowadzani w błąd, a hasła reklamowe tego rodzaju akcji promocyjnych powinny odzwierciedlać ich rzeczywiste warunki - mówi Tomasz Chróstny, Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Obecnie postępowanie toczy się w sprawie, a nie przeciwko Biedronce. Jeśli jednak w jego trakcie okaże się, że doszło do naruszenia zbiorowych interesów klientów lub stosowano klauzule niedozwolone, wszczęte zostanie postępowanie właściwe. Wówczas Biedronce może grozić kara finansowa do 10 procent rocznego obrotu.

Do sprawy odniosła się już Biedronka. - Nadrzędnym celem akcji "Tarcza Biedronki Antyinflacyjna" jest zapewnienie klientom jak najniższych cen oraz gwarancja ich niezmienności do końca czerwca dla 150 najpopularniejszych produktów z naszej listy. Dzięki tej akcji Biedronka aktywnie walczy z inflacją, jako lider rynku wytyczając kierunki, którymi następnie podążają nasi konkurenci. Na naszej liście 150 produktów znalazły się najpopularniejsze produkty w poszczególnych kategoriach, m. in. bułka kajzerka, cukier biały, jaja ściółkowe, mleko świeże, masło czy pieluchy. Procedura zwrotu różnicy w wypadku znalezienia tego samego lub porównywalnego produktu w jednym z konkurencyjnych sklepów w niższej regularnej cenie wynika z konieczności weryfikacji prawdziwości zgłoszeń oraz eliminacji ewentualnych nadużyć. Co najważniejsze dla klientów, Biedronka gwarantuje niezmienność cen produktów z naszej listy do końca czerwca, nawet pomimo zwiększającej się presji inflacyjnej - wyjaśnia Arkadiusz Mierzwa, dyrektor ds. komunikacji sieci Biedronka.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

28℃
15℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
11.16 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro