Reklama
Reklama

Już dwie gminy w Wielkopolsce bez dostaw gazu!

Zdjęcie ilustracyjne | fot. PublicDomainPictures / pixabay.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. PublicDomainPictures / pixabay.com

Taki sam problem jak w Mieścisku występuje w gminie Zagórów na terenie powiatu słupeckiego.

O problemach mieszkańców Mieściska pisaliśmy już w środę. Teraz dołączają do nich mieszkańcy Zagórowa. Wszystko przez sankcje nałożone przez Polskę w związku z agresją Rosji na Ukrainę. We wtorek opublikowano listę podmiotów objętych sankcjami. Wśród nich jest firma Novatek Green Energy - dostawca gazu do tych dwóch wielkopolskich gmin.

Głos w tej sprawie zabrał Michał Zieliński, wojewoda wielkopolski. Jak przyznał, w Mieścisku zaprzestano przesyłu gazu około 16.00 w środę, a w Zagórowie tego samego dnia zaobserwowano spadek ciśnienia gazu w instalacji, więc ze względów bezpieczeństwa wyłączono piece gazowe w gminie.

Polska Agencja Prasowa podaje, że wojewoda w czwartek ma poinformować o tym, w jaki sposób w gminach przywrócone zostaną dostawy gazu. Zieliński zapewnił, że ma to nastąpić jak najszybciej. Wójt Mieściska w rozmowie z PAP przyznał, że cała infrastruktura gazowa na terenie gminy należy do firmy Novatek. Jego zdaniem przesył gazu będzie więc możliwy po uzyskaniu jakiegoś porozumienia pomiędzy firmą a innym dostawcą gazu.

Tylko w Mieścisku odciętych od gazu jest około 40 gospodarstw domowych, ale też sporo instytucji publicznych - w tym ośrodek zdrowia, przedszkole i szkoła.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
-1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
16 km
Stan powietrza
PM2.5
8.91 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro