Reklama
Reklama

Wolsztyńska Parowozownia świętuje 115 lecie. Przez cały weekend wstęp będzie bezpłatny

Zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. Tomasz Szwajkowski
Zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. Tomasz Szwajkowski

Przygotowano mnóstwo atrakcji.

Parowozownia Wolsztyn jest ostatnią czynną parowozownią na świecie. W tym roku obchodzi swoje 115 lecie istnienia.

W dniach 30 kwietnia i 1 maja Parowozownia Wolsztyn organizuje wyjątkowe wydarzenie kolejowe z okazji obchodów 115-lecia. Głównymi atrakcjami są przejazdy zabytkowym pociągiem prowadzonym przez lokomotywę parową Ol49-69 na krótkich trasach do Stefanowa i Nowej Wsi - informują przedstawiciele Parowozowni. Między przejazdami zapraszamy na emisję archiwalnych filmów z Parady Parowozów do "Kina za rogiem", znajdującego się na stacji w Wolsztynie - dodają.

Wstęp do obiektu przez cały weekend będzie bezpłatny. Na terenie parowozowni zapowiedziane są między innymi: wystawa wolsztyńskich modeli parowozów w skali 1:10 i 1:5, plenerowa wystawa kolejowa zorganizowana przez Izbę Pamięci "Stację Stęszew", symulator lokomotywy EU07, strefa gastronomiczna z regionalnymi potrawami oraz strefa animacyjna z grami i zabawami dla najmłodszych i kolejką parkową PECNA. Będzie też zwiedzanie obiektu z przewodnikiem.

Po skończonych przejazdach między godziną 15:30 a 16:00 lokomotywa wjedzie na tzw. kanał oczystkowy w Parowozowni i odbędzie się krótki pokaz obrządzania parowozu, polegający m.in. na szlakowaniu, wodowaniu i węglowaniu - zapowiadają organizatorzy. Dodatkowo w sobotę 30 kwietnia o godz.17:00 na terenie Parowozowni odbędzie się wyjątkowy koncert zespołu Dixie Company. Po zachodzie słońca zapraszamy wszystkich miłośników fotografii na nocną sesję FOTO! Będzie to niecodzienna okazja do zrobienia zdjęć Parowozowni i jej obiektom w nocnej scenerii - dodają.

Kilka lat temu dzięki wspólnej decyzji PKP CARGO, Urzędu Marszałkowskiego, Powiatu Wolsztyńskiego i Gminy Wolsztyn znana w całej Europie zabytkowa parowozownia stała się się instytucją kultury "Parowozownia Wolsztyn". Co umożliwiło na dalsze funkcjonowanie i rozwój tego obiektu. Regularne przewozy pasażerskie zostały przywrócone 15 maja 2017 roku.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
5.41 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro