Reklama
Reklama

W Wielkopolsce wydano 92 tys. numerów PESEL obywatelom Ukrainy. Do samorządów trafiło blisko 58 mln zł

Zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. Przemysław Łukaszyk

To rządowe wsparcie z Funduszu Pomocy dla Ukrainy.

Jak podaje Urząd Wojewódzki według danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji do dziś blisko 3 mln osób przyjechało do Polski z Ukrainy od wybuchu wojny. Z tego szacowana liczba obywateli Ukrainy, która znalazła schronienie w Wielkopolsce wynosi blisko 200 tys. osób, z czego około 45% osób z tej liczby przebywa w Poznaniu i w powiecie poznańskim.

Studiowanie nie musi być nudne! Rozpocznij naukę z Wyższą Szkołą Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu! Zapisz się na Kosmetologię lub Dietetykę!
REKLAMA

W pozostałych częściach województwa rozkłada się to różnie, zależne jest to od kwestii gospodarczych, rozwoju przemysłu i tego, gdzie wcześniej przebywali obywatele Ukrainy. Spora liczba uchodźców znajduje się w powiecie szamotulskim, kaliskim oraz konińskim - poinformował wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.

Łącznie 57 533 185 zł trafiło do wielkopolskich samorządów na realizację zadań związanych z kryzysem uchodźczym spowodowanym konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy.

Środki Funduszu Pomocy przekazane dotychczas jednostkom samorządu terytorialnego zostały przeznaczone m.in. na refundację wydatków poniesionych przez jednostki samorządu terytorialnego ze środków rezerwy na zarządzanie kryzysowe (644 tys. zł), realizację zobowiązań wynikających z 16 porozumień zawartych przez wojewodę wielkopolskiego z jednostkami samorządu terytorialnego ( 526 tys. zł), czy też realizację poleceń wydanych przez wojewodę wielkopolskiego powiatom (1, 89 mln zł) - informuje Nina Swarcewicz z biura prasowego WUW w Poznaniu.

W ramach wypłaty świadczeń pieniężnych z tytułu zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy przeznaczono już ponad 15,4 mln zł na podstawie ponad 4 tys. złożonych wniosków. Największa część środków w ramach Funduszu Pomocy została przeznaczona na wypłatę świadczeń w obszarze pomocy społecznej - ponad 39 mln zł. Ponadto obywatele Ukrainy złożyli ponad 54 tys. wniosków o jednorazowe świadczenie w wysokości 300 zł - dodaje.

Do dziś w Wielkopolsce wydano 92 tys. numerów PESEL. W całej Polsce ta liczba oscyluje w granicach miliona. W wielkopolskich przedszkolach i szkołach uczy się około 18 tys. ukraińskich dzieci.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
16 km
Stan powietrza
PM2.5
13.27 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro