Reklama
Reklama

Rosja wstrzymuje dostawy gazu do Polski

Zdjęcie ilustracyjne | fot. stevepb / pixabay.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. stevepb / pixabay.com

O sprawie nieoficjalnie dowiedział się Onet. W Ministerstwie Klimatu zebrał się sztab kryzysowy.

Jak informuje Onet.pl chodzi o dostawy gazu w ramach kontraktu jamalskiego. Dziennikarze na razie nieoficjalnie potwierdzili informacje zarówno w źródłach rządowych, jak i w Polskim Górnictwie Naftowym i Gazownictwie.

Nie ma jeszcze ze strony rosyjskiej komunikatu. Nieoficjalnie powodem wstrzymania dostaw jest fakt, że upłynął termin płatności za gaz. To pokłosie decyzji prezydenta Rosji Władimira Putina, podpisał dekret nakazujący od 1 kwietnia zagranicznym kontrahentom Gazpromu zapłatę za gaz wyłącznie w rublach. Na co nie zgodziła się między innymi Polska.

Jeszcze we wtorek mają zostać wydane oficjalne komunikaty w tej sprawie.


Onet cytuje wcześniejsze wypowiedzi Piotra Naimskiego, pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. Jesteśmy przygotowani, aby w 2022 r. roku całkowicie uniezależnić się od rosyjskich dostaw gazu do Polski. Prace prowadzone w tym celu przez sześć lat są w tym roku kończone zgodnie z harmonogramem i bez opóźnień - mówił Naimski, pełnomocnik rządu podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2022. W tym roku w październiku gazociąg, który łączy nas z Norwegią, będzie oddany do użytku. Gazoport został rozbudowany już w pierwszym etapie. Ma możliwość przyjmowania 6,3 mld m sześc. gazu rocznie. Gazociąg z Norwegii to 10 mld m sześc. - dodał. Zaznaczył też, że "jesteśmy w stanie odciąć się od tych dostaw w każdym momencie".

  • Aktualizacja
    wtorek, 26.04.2022 r., godz. 19.30
    Aktualizacja
    wtorek, 26.04.2022 r., godz. 19.30
    Jest komunikat PGNiG potwierdzający wcześniejsze informacje. "PGNiG otrzymało od Gazpromu pismo zapowiadające całkowite wstrzymanie dostaw w ramach kontraktu jamalskiego. PGNiG i GAZ-SYSTEM informują, że obecnie wszystkie dostawy do odbiorców są realizowane zgodnie z ich zapotrzebowaniem. Spółki monitorują sytuację i są przygotowane na różne scenariusze" - czytamy. "Obecnie infrastruktura przesyłowa zarządzana przez GAZ-SYSTEM funkcjonuje bez zakłóceń. Krajowy system przesyłowy jest zasilany na bieżąco za pomocą także innych wejść do systemu gazowego, zatłaczane są podziemne magazyny gazu, a przesył paliwa do odbiorców jest realizowany zgodnie z bieżącym zapotrzebowaniem. Dzięki realizacji rządowej strategii dywersyfikacji źródeł zaopatrzenia w paliwo gazowe PGNiG jest przygotowane do pozyskania gazu z różnych kierunków m.in. poprzez połączenia gazowe na granicy zachodniej i południowej oraz Terminal LNG w Świnoujściu, który sukcesywnie zwiększa liczbę obsługiwanych metanowców. Uzupełnieniem bilansu jest krajowe wydobycie gazu oraz zapasy paliwa zgromadzone w podziemnych magazynach gazu. Obecnie stan zapełnienia magazynów wynosi ok. 80 procent i jest znacząco wyższy niż w analogicznym okresie w poprzednich latach " - dodaje PGNiG.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

7℃
4℃
Poziom opadów:
4.8 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
5.40 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro