Reklama
Reklama

Rząd proponuje wsparcie dla kredytobiorców. Wakacje kredytowe i pomoc dla osób mających problemy ze spłatą raty

fot. Mateusz Morawiecki FB

Mateusz Morawiecki w poniedziałek zaprezentował kolejną odsłonę "Tarczy Antyputinowskiej".

Tym razem tarcza ma pomóc osobom, które spłacają kredyty, a przez podnoszenie stóp procentowych ich raty z miesiąca na miesiąc rosną. - Putinflacja to dziś, obok ludobójczej wojny Rosji na Ukrainie, kolejna broń oraz "czarny łabędź" Putina i metoda na destabilizację świata i wpędzenie Europy w jeszcze większe kłopoty gospodarcze. Rekordową inflację obserwujemy aktualnie w coraz większej liczbie państw świata, a Polska nie jest tu żadnym wyjątkiem. Problemem są też szybko rosnące raty kredytów - mówił w poniedziałek Morawiecki i zaprezentował 3 filary wsparcia dla kredytobiorców.

Pierwszy filar to 4 miesiące wakacji kredytowych w roku. Takie wakacje będzie można sobie zrobić w 2022 i 2023 roku. Zgodnie z deklaracją premiera, z wakacji będzie można skorzystać raz na kwartał, opcja ta ma być dostępna dla wszystkich kredytów hipotecznych zaciągniętych w złotówkach, niezależnie od dochodu.

Drugi filar to pomoc dla kredytobiorców z przejściowymi problemami. Jeśli nie są w stanie spłacać raty kredytu, maksymalnie przez 3 lata dostaną dopłatę do 2000 zł miesięcznie. W sumie to 72 tysiące złotych, z których 22 tysiące złotych będą mogły zostać umorzone.

Trzeci filar to wprowadzenie wskaźnika oprocentowania kredytu w miejsce WIBOR-u. - Od 2023 wypracujemy i narzucimy bankom nową stawkę referencyjną dla transakcji finansowych, dużo korzystniejszą dla kredytobiorców - tłumaczył Morawiecki. - Jestem przekonany, że te rozwiązania pomogą dużej części polskich rodzin poradzić sobie z problemem putinflacji. Wojna tworzy trudne środowisko gospodarcze, jednak uważam, że przyszłość Polski, Europy Centralnej i UE wcale nie musi rysować się w czarnych barwach - zauważył premier.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

17℃
8℃
Poziom opadów:
0.9 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
4.57 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro