Reklama
Reklama

Ruszył tramwaj na Naramowice!

fot. Maciej Kopiński
fot. Maciej Kopiński

Od soboty pasażerowie mogą korzystać z wszystkich przystanków na całej długości nowej trasy prowadzącej do ul. Błażeja.

Ponad 3-kilometrowa trasa tramwajowa jest gotowa po niespełna dwóch latach od rozpoczęcia zasadniczych robót budowlanych.Torowisko swój początek ma przy pętli Wilczak. Od 23 kwietnia do dyspozycji pasażerów jest już cała trasa. Tramwaje przejadą nowym wiaduktem nad ul. Lechicką, by następnie zatrzymać się w rejonie skrzyżowania z ul. Sarmacką na przystanku autobusowo-tramwajowym "Naramowice". Kolejny przystanek to "Os. Łokietka" w rejonie ul. Łużyckiej, a następny - "Jasna Rola" przy skrzyżowaniu ul. Zofii Hilczer-Kurnatowskiej i al. Praw Kobiet. Ostatni przystanek jest przy ulicy Błażeja i taką też nosi nazwę. Z myślą o wydłużeniu w przyszłości torowiska na północ Poznania nie powstała tam pętla, ale końcówka czołowa przystosowana do obsługi dwukierunkowych tramwajów - informują urzędnicy PIM.

Ponieważ teren wokół torowiska to wciąż plac budowy, zdecydowano, że na obecnym etapie ze względów technologicznych oraz bezpieczeństwa można tam uruchomić tylko jedną linię. Docelowo trasę na Naramowice będą obsługiwać dwie linie tramwajowe - dodają.

Od soboty 23 kwietnia, od pierwszych kursów porannych, tramwaje linii nr 10 kursują między pętlą Dębiec PKM a przystankiem końcowym Błażeja. W związku z tym, że zainteresowanie nową trasą może być dziś duże podjęto decyzję, że w sobotę między godziną 10:00 a 18:00 jeździć będą dwie dodatkowe linie tramwajowe - turystyczna nr 20 i normalna nr 33. Linią nr 20 będzie można przejechać całą nową trasę z Wilczaka do Błażeja, natomiast tramwaj nr 33 dojedzie z Naramowic do Starego Zoo na Jeżycach.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

24℃
10℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
7.46 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro