Reklama
Reklama

Detale na poznańskich kamienicach. Przyzwyczajamy się do nich i już ich nie zauważamy

fot. Maciej Sobczyk
fot. Maciej Sobczyk

Mieszkaniec Poznania sporządził zbiór najciekawszych elementów fasad kamieniec.

Maciej Sobczyk tworzył ten projekt przez kilka lat. Dziś zwieńczeniem jego pracy jest mapa, do której każdy może zajrzeć i wirtualnie obejrzeć ciekawe detale na fasadach budynków w Poznaniu.

Detal na budynkach to piękny świadek naszej historii. Wielokrotnie przemierzając ulice miast przechodzimy obok kamienic oraz innych budynków nie spoglądając do góry. A może warto to zmienić? Na fasadach budynków użyteczności publicznej i kamienic w Poznaniu można odnaleźć prawdziwe perełki - powiedział Maciej Sobczyk i zachęcił do obejrzenia wirtualnej mapy detali.

Poznań słynie z historycznych, a nawet pożydowskich kamienic. Najwięcej tego typu budynków można spotkać w ścisłym centrum Poznania oraz na Łazarzu, czy Grunwaldzie. Kilka kamienic zostało już odnowionych, a wraz z nimi ciekawe detale. Na przykład małe postacie ludzkie nad wejściem głównym do kamienicy, a pośrodku szata z napisem "Salve", co oznacza po łacińsku przywitanie.

Interaktywna mapa Macieja Sobczyka to darmowa platforma, na której mieszkańcy Poznania znajdą ciekawe szczegóły kamienic, zaczerpną trochę historii, a także zaplanują wycieczkę w Poznaniu tak, by zwiedzić najciekawsze fasady kamienic. Mapę odnajdziecie tutaj .

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Burze mogą być silniejsze niż zapowiadano. Zmieniono ostrzeżenie!
22℃
12℃
Poziom opadów:
0.4 mm
Wiatr do:
9 km
Stan powietrza
PM2.5
17.53 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro