Reklama
Reklama

Perony na Poznaniu Głównym będą ponumerowane od 1 do 11? Pasażerów czeka rewolucja

Wizualizacja | fot. PKP PLK
Wizualizacja | fot. PKP PLK

Oficjalnie jeszcze nic nie wiadomo, ale są propozycje.

Już w połowie kwietnia pisaliśmy o postępujących pracach na nowym peronie oraz w przedłużeniu tunelu na Poznaniu Głównym. PKP PLK nie podaje kiedy pasażerowie skorzystają z nowych obiektów, ale nieoficjalnie mówi się, że zostaną one udostępnione wraz z planowaną od dawna zmianą numeracji peronów.

Obecnie, patrząc na stary Poznań Główny od strony mostu Dworcowego po lewej stronie budynku znajdują się perony 1, 2 i 3 (jedynka najbliżej budynku, trójka najdalej), a po prawej stronie perony 4, 5 i 6 (czwórka najbliżej, szóstka najdalej). Są też perony z literkami a i b. Wiele osób rzadko bywających na poznańskim dworcu ma problem ze zlokalizowaniem właściwego peronu właśnie przez brak logicznej numeracji.

Z nieoficjalnych informacji Gazety Wyborczej wynika, że perony miałyby być ponumerowane od 1 do 11 zaczynając od Avenidy, a więc nowym peronem numer 1 byłby kończony obecnie nowy peron o dzisiejszej roboczej nazwie 3a. Zniknęłyby literki przy niektórych peronach, a w zamian otrzymałyby one kolejną cyfrę. Tym sposobem dzisiejszy peron nr 1 byłby nowym peronem nr 5, a obecny peron nr 4 byłby nowym peronem nr 7.

Choć nie wiadomo jeszcze jaką numerację zastosują kolejarze, wiadomo, że na pewno będzie to rewolucja dla pasażerów i spore wyzwanie logistyczne. Konieczna będzie zmiana oznakowania na dworcu, ale też zmiany rozkładów na wszystkich stacjach kolejowych, przez które przejeżdżają pociągi do Poznania.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

0℃
-5℃
Poziom opadów:
0.6 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
28.53 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro