Już w poniedziałek Wielkopolska przejdzie na DVB-T2. Część telewizorów może przestać działać!

Zdjęcie ilustracyjne | fot. mohamed_hassan / pixabay.com

Lepiej już teraz upewnić się, że nasz sprzęt będzie działać w standardzie DVB-T2.

28 marca w pierwszych regionach naszego kraju (głównie województwa lubuskie i dolnośląskie) sygnał naziemnej telewizji cyfrowej przeszedł w nowy standard. Konkretnie w standard DVB-T2. Umożliwia on nadawanie kanałów w wyższej rozdzielczości - HD. Oznacza to, że aby odbierać cyfrową telewizję naziemną musimy mieć dostosowany do tego telewizor lub dekoder. Zmiana została ogłoszona już dawno temu, ale wiele osób nie zdawało sobie z niej sprawy. Spora grupa mieszkańców 28 marca odkryła, że w ich telewizorach nie ma żadnego kanału. Dopiero "wycieczka" do sklepu RTV i zakup dekodera rozwiązały problem. W wielu sklepach dekoderów jednak zabrakło.

Kolejne województwa przejdą na standard DVB-T2 już w najbliższy poniedziałek, 25 kwietnia. Będą to przede wszystkim województwa zachodniopomorskie, wielkopolskie, pomorskie i kujawsko-pomorskie. Południe Wielkopolski dołączy 23 maja.

Jak sprawdzić, czy nasz telewizor będzie działać w standardzie DVB-T2? Jedna z opcji to sprawdzenie modelu telewizora w wyszukiwarce internetowej. Jest jednak łatwiejszy sposób. TVP stworzyło kanał Sprawdzam TV, który znajduje się na 28 pozycji naziemnej telewizji cyfrowej. Nadawana jest tam jedna plansza kontrolna z tekstem "Brawo! Twój telewizor jest gotowy na nowy standard telewizji naziemnej." Jeśli takiego obrazu nie widzimy - telewizor i dekoder (jeśli taki posiadamy) gotowe na nowy standard nie są i w poniedziałek nie będą wyświetlać żadnych kanałów.

Martwić się nie muszą osoby, które są podłączone do kablówki lub telewizji satelitarnej - ich zmiana nie dotyczy. Jeśli natomiast korzystamy wyłącznie z telewizji naziemnej i nasz sprzęt nie będzie działać w nowym standardzie, możemy otrzymać dofinansowanie na zakup nowego dekodera (100 złotych) lub nowego telewizora (250 złotych). Więcej TUTAJ.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
26.40 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro