Reklama
Reklama

Do Polski nie trafią kolejne szczepionki firmy Pfizer. Wypowiedziano kontrakt producentowi

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Spencer Davis / pixabay.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Spencer Davis / pixabay.com

Powód? W polskich magazynach wciąż zalegają miliony szczepionek. Kolejne nie są potrzebne.

Minister zdrowia Adam Niedzielski był we wtorek gościem programu "Rozmowa Piaseckiego" w TVN24. Jak podkreślił, obecnie w Polsce mamy około 25 milionów szczepionek na Covid-19, a z kontraktów podpisanych przez nasz kraj i producentów wynika, że trafić ma do nas kolejne nawet 70 milionów szczepionek. Niedzielski tłumaczył, że Polska zaapelowała do Komisji Europejskiej i producentów preparatów o "większą elastyczność" i rozłożenie dostaw w czasie, a przy tym możliwość płacenia za szczepionki w chwili, gdy się je otrzymuje. Rozłożenie w czasie miałoby nastąpić nawet w okresie 10 lat. Ale polska strona "spotkała się z kompletnym brakiem elastyczności".

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA

Polska skorzystała więc z klauzuli siły wyższej i zdecydowała się na wypowiedzenie kontraktu firmie Pfizer. Siłą wyższą ma tu być napływ uchodźców z Ukrainy do naszego kraju, który powoduje "napięcia finansowe". Tym samym Polska nie przyjmie od Pfizera kolejnych szczepionek i nie będzie za nie płacić. Wkrótce mają się odbyć podobne rozmowy z kolejnymi producentami.

Przypomnijmy, że Adam Niedzielski już kilka dni temu zapowiedział, że jeszcze w kwietniu prawdopodobnie zniesiony zostanie stan epidemii. Tymczasem od środy, 20 kwietnia, ruszy szczepienie drugą dawką przypominającą osób powyżej 80. roku życia. Rejestracja rozpocznie się w nocy z wtorku na środę.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW dla części regionu wydłuża ważność obowiązującego ostrzeżenia!
3℃
-1℃
Poziom opadów:
0.3 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
33.55 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro