Reklama
Reklama

GUS przedstawił oficjalne dane o inflacji w marcu. Są gorsze od wstępnych założeń

Zdjęcie ilustracyjne | fot. TygZam / pixabay.com

1 kwietnia Główny Urząd Statystyczny podał, że inflacja w marcu wyniosła 10.9 procent, ale jest gorzej.

Inflacja w marcu w Polsce wyniosła 11 procent. W ciągu roku ceny towarów wzrosły o 11,6 procent, a ceny usług o 9,1 procent. - W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 3,3 procent (w tym towarów - o 4,1 procent i usług - o 0,8 procent) - wyjaśnia GUS. Mamy obecnie najwyższą inflację od lipca 2000 roku, a więc od blisko 22 lat. Wówczas osiągnęła 11,6 procent.

Studiowanie nie musi być nudne! Rozpocznij naukę z Wyższą Szkołą Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu! Zapisz się na Kosmetologię lub Dietetykę!
REKLAMA

Jakie towary podrożały najbardziej w ciągu ostatniego roku? Najgorzej jest z mięsem. Drobiowe podrożało o 32 procent, a wołowe o 23 procent. Ryby i owoce morza zdrożały o 11 procent, mąka o 19 procent, a pieczywo o prawie 18 procent. O prawie 25 procent droższy jest olej, masło zdrożało o 21 procent. Ponad 24 procent więcej płacimy za cukier, 10 procent więcej za warzywa.

Drożeją nie tylko towary. Utrzymanie mieszkania podrożało o kilkanaście procent. Więcej płacimy za wywóz śmieci, prąd, gaz (wzrost o prawie 50 procent!), opał (wzrost o ponad 60 procent!). Drożeją paliwa - olej napędowy podrożał w rok o 41 procent, a benzyna o prawie 30 procent. Więcej płacimy za usługi lekarskie i stomatologiczne, wizytę u fryzjera czy kosmetyczki, a także za wczasy w Polsce i poza krajem.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Przed nami burzowy wtorek!
23℃
13℃
Poziom opadów:
3.7 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
18.47 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro