Reklama
Reklama

Łóżka polowe dla uchodźców z Ukrainy. Trzy etapy długofalowej pomocy

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu
fot. Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu

W Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu podpisano umowę przekazania 504 łóżek polowych.

Jest to darowizna od Build Europe, organizacji zrzeszającej federacje deweloperów i firm budowlanych z 10 krajów Europy, w tym także z Polski. Inicjatorem akcji jest poznański oddz. Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Łóżka zostaną rozdysponowane do samorządów lokalnych i organizacji zaangażowanych w pomoc humanitarną dla uchodźców wojennych z Ukrainy.

Anna Markiewicz pełnomocniczka marszałka województwa wielkopolskiego do spraw związanych z Ukrainą podkreśliła podczas spotkania, że uchodźcom z Ukrainy, a szczególnie matkom z dziećmi potrzebne jest zapewnienie godnego zakwaterowania. Według Anny Markiewicz wśród istotnych potrzeb jest też potrzeba znalezienia miejsca pracy w całej Europie, a potem powrót uchodźców do odbudowanego kraju.

Marc Pigeon, Prezydent Build Europe tłumaczył, że na pomoc Ukrainie trzeba patrzeć długofalowo i podzielić ją na trzy etapy. - Pierwszy z nich, to pomoc natychmiastowa, w którą wpisuje się przekazanie łóżek, czy wsparcie finansowe. Drugi to etap przejściowy, w czasie którego powinniśmy zapewnić lepsze warunki mieszkaniowe, niż te oferowane przez centra pomocowe. Kontaktujemy się w tej sprawie z Komisją Europejską, aby stworzyć system domków szybkiego budownictwa. Ta tymczasowość nie może jednak trwać wiecznie, ponieważ grozi stworzeniem gett - podkreślił Marc Pigeon. Z kolei trzeci etap pomocy dla Ukrainy według prezydenta Europe Build powinien polegać na zaplanowaniu długofalowej substancji mieszkaniowej.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Odnotowano pierwszy upał w tym roku w Polsce. Pod Poznaniem
29℃
15℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
16 km
Stan powietrza
PM2.5
21.42 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro