Reklama
Reklama

10 miliardów złotych na leczenie pacjentów w Wielkopolsce. To podsumowanie 2021 roku

Zdjęcie ilustracyjne. | fot. KoalaParkLaundromat /pixabay
Zdjęcie ilustracyjne. | fot. KoalaParkLaundromat /pixabay

Od kwietnia szpitale wróciły do trybu sprzed pandemii. Nie funkcjonują już oddziały covidowe

W walkę z covid-19 zaangażowane były wszystkie szpitale sieciowe. Niektóre od pierwszej fali aż do marca 2022 zajmowały się zakażonymi pacjentami.

- Można śmiało powiedzieć, że w naszym regionie wygraliśmy walkę z pandemią, przede wszystkim dzięki dobrej współpracy i wypracowanym wspólnie rozwiązaniom. Doceniam to, że w najbardziej kryzysowych momentach zawsze mogłam na państwa liczyć i mam nadzieję, że przyjdzie czas, kiedy nasze relacje w tym trudnym czasie będziemy wspominać już tylko w anegdotach - mówiła Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ podczas spotkania z przedstawicielami organów prowadzących wielkopolskie szpitale oraz ich dyrektorami.

Jak podaje Wielkopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia, w sumie w 2020 i 2021 roku, na świadczenia związane z COVID-19 wielkopolski oddział NFZ przekazał placówkom prawie 2,6 miliarda złotych. Największa część tej kwoty została przeznaczona na leczenie, to ponad 840 mln. złotych. Na drugim miejscu znalazły się dodatki dla personelu, które pochłonęły ponad 773 miliony złotych. Trzecia pod względem wysokości kwota, czyli prawie 283 mln zł to dodatkowa opłata ryczałtowa wynosząca 3 proc. wartości umowy, którą wszystkie podmioty otrzymywały podczas pandemii. Pieniądze te miały pomóc pokryć dodatkowe koszty związane z dostosowaniem placówek do wymogów reżimu sanitarnego (dodatkowe maseczki, kombinezony, środki dezynfekcyjne). Zbliżona kwota - 276 milionów złotych została przekazana na szczepienia przeciw COVID-19. Lata 2020-2021 to nie tylko walka z pandemią. Szpitale w tym czasie realizowały także standardowe umowy, w zakresie, na jaki pozwalały okoliczności. Koszty świadczeń według planu finansowego NFZ za 2020 rok wyniosły 9,3 miliarda złotych, w kolejnym roku była to kwota wyższa o prawie 1,3 miliarda złotych. Choć początkowe założenia planu finansowego były niższe, ostatecznie, po kilku zmianach rok 2021 zamknął się w kwocie 10,59 miliarda złotych.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

21℃
8℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
3.50 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro