Reklama
Reklama

Największa inwestycja Orlenu w OZE ruszy w Wielkopolsce. Prąd zasili ponad 27 tysięcy domów

fot. Michael Schwarzenberger / Pixabay

Energa Green Development, spółka zależna Energi z Grupy ORLEN, uzyskała warunki przyłączenia do sieci oraz pozwolenie na budowę dla pierwszego etapu inwestycji budowy farmy fotowoltaicznej PV Mitra w miejscowości Przykona w powiecie tureckim.

W pierwszym etapie inwestycji PV Mitra powstanie obiekt o mocy ok. 65 MW, zajmujący łączną powierzchnię ok. 53 ha. Do budowy farmy fotowoltaicznej wykorzystanych zostanie 85 tys. nowoczesnych, wysokosprawnych modułów fotowoltaicznych. Za kompleksowe przygotowanie inwestycji odpowiada spółka Energa Green Development - czytamy w komunikacie Grupy Energa.

PV Mitra to największy obecnie projekt fotowoltaiczny realizowany przez Grupę ORLEN. Będzie to kolejna instalacja OZE w gminie Przykona. PV Mitra to trzecia farma fotowoltaiczna i czwarta instalacja OZE, która wzniesiona zostanie na zrekultywowanym terenie po kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Adamów. Od lipca 2020 roku w eksploatacji jest już Farma Wiatrowa Przykona o mocy zainstalowanej 31,05 MW, a w roku bieżącym planowane jest rozpoczęcie produkcji energii elektrycznej w dwóch farmach fotowoltaicznych - PV Gryf o mocy ok. 20 MW i PV Przykona o mocy ok. 1 MW.

Szacuje się, że FW Przykona, PV Gryf, PV Przykona i pierwszy etap PV Mitry łącznie w ciągu roku wytworzą energię elektryczną wystarczającą do pokrycia zapotrzebowania ok. 69 tys. gospodarstw domowych, z czego przeszło 27 tys. zasilić będzie mogła sama PV Mitra - czytamy w komunikacie. Jednocześnie produkcja ze wszystkich trzech instalacji fotowoltaicznych będzie równoważna redukcji emisji CO2 do atmosfery o ok. 124 tys. ton rocznie - dodają przedstawiciele Grupy Energa.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

17℃
8℃
Poziom opadów:
0.9 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
4.57 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro