Reklama
Reklama

12. rocznica katastrofy smoleńskiej

fot. Kancelaria Premiera / TT
fot. Kancelaria Premiera / TT

W niedzielę obchodzimy 12. rocznicę katastrofy smoleńskiej, w której zginęło 96 osób, w tym prezydent RP Lech Kaczyński wraz z małżonką.

Poznańskie obchody 12. rocznicy Katastrofy Smoleńskiej odbyły się już w piątek. Uczestnicy spotkali się pod pomnikiem Ofiar Katynia i Sybiru, gdzie uroczyście złożyli kwiaty.
Główne obchody odbywają się dziś w Warszawie. Jak już wcześniej zapowiadaliśmy w części polskich miast o godzinie 8:41 zawyły syreny. Prezydent Jacek Jaśkowiak podjął w sobotę decyzję, że Poznań nie włączy alarmów - pisaliśmy o tym tutaj.

Warszawskie uroczystości trwają od godziny 8:00. Rozpoczęły się mszą św. w kościele seminaryjnym. O godzinie 8:41 przed Pałacem Prezydenckim odbył się Apel Pamięci. Stałym punktem uroczystości związanych z rocznicą katastrofy smoleńskiej jest również składanie wieńców na placu Piłsudskiego przed pomnikiem Ofiar Tragedii Smoleńskiej oraz przed pomnikiem prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Uroczystości zapowiedziane są też na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach

Przez cały dzień przed Pałacem Prezydenckim będą odbywać się pokazy filmowe, a także koncerty. Na godzinę 19:00 zaplanowano mszę św. w intencji ofiar katastrofy w bazylice archidiecezjalnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Udział w niej wezmą władze państwowe. Natomiast na godzinę 21 zaplanowano wystąpienie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego przed Pałacem Prezydenckim.
Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Zmieniono stopień ostrzeżenia IMGW w Wielkopolsce!
22℃
15℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
13.44 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro